Szlakiem muzeów Młodej Polski
Autorem artykułu jest Edyta
Oprócz znanych wszystkim zabytków Krakowa, miasto ma również bogatą ofertę muzeów z bardziej lub mniej znanymi dziełami. Epoka Młodej Polski bardzo mocno zaznaczyła się w Krakowie. W wielu muzeach możemy oglądać prace Wyspiańskiego czy Mehoffera.
Muzeum Narodowe
Jednym z bardziej znanych w Polsce i na świecie muzeów jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Znajduje się tu Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, w której zobaczyć możemy jedne z najwspanialszych kolekcji tego okresu. Spotkamy tu obrazy autorstwa Witolda Wojtkiewicza, których klimat wydaje się być niepokojący, Wojciecha Weissa i Władysława Podkowińskiego. Tęsknotę za Ukrainą zobaczyć można w miniaturowych krajobrazach Jana Stanisławskiego, a oprócz nich Muzeum Narodowe prezentuje dzieła Jacka Malczewskiego czy Leona Wyczółkowskiego. Zwiedzających może zaciekawić technika witraży, którą możemy zobaczyć w dziełach Stanisława Wyspiańskiego tworzącego projekty dla Katedry na Wawelu czy Józefa Menhoffa, którego projekty przeznaczone były dla katedry w szwajcarskim Fryburgu.
Galeria Rzemiosła Artystycznego również prezentuje dzieła wykonane techniką witrażu. Są tu przedmioty z kościoła Ojców Dominikanów, pochodzące z okresu XIII do XVI wieku. W galerii tej wystawione są także przedmioty codziennego użytku ze schyłku secesji. Zastawy porcelanowe, srebra czy meble prezentują fragmenty życia sprzed wieków. Wśród wielu wyjątkowo cennych przedmiotów znajdujących się w zbiorach muzeum możemy oglądać szkła, których autorem jest Emil Galle, a także kilka elementów serwisu do kawy, który zaprojektował znany architekt wiedeński Josef Hoffman. W grupie przedmiotów ceramicznych wykonanych przez polskich artystów zobaczymy wazon, na którym widnieje korowód nagich postaci, wykonany przez Jana Szczepkowskiego.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
W kamienicy z XVII wieku mieści się Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Została ona oddana na siedzibę muzeum dopiero w 2003 roku, kiedy zakończono długotrwały remont. Znajduje się tu największa liczba prac jednego z najwybitniejszych artystów, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Autor ten związany był z wieloma gałęziami sztuki, dlatego oglądać można tu zarówno obrazy jego autorstwa, portrety przyjaciół, autoportrety, ale również projekty witraży, kostiumów teatralnych czy scenografii. Znajdują się tu również meble wykonane dla Tadeusza Boya Żeleńskiego, a także słynne witraże, które autor zaprojektował między innymi dla Kościoła Franciszkanów w Krakowie czy Domu Towarzystwa Lekarskiego. W muzeum tym zobaczyć możemy również galerię poświęconą Feliksowi Jasieńskiemu, znanemu pod pseudonimem „Mangghi”.
---Ciekawe miejsca w Krakowie oraz noclegi tutaj
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
No comments:
Post a Comment