Tuesday, 16 November 2010

Charakterystyka wybranego regionu trwale zapisanego w świadomości historycznej lub geograficznej – TYROL.


Charakterystyka wybranego regionu trwale zapisanego w świadomości historycznej lub geograficznej – TYROL.

Autorem artykułu jest Marta Matuszak


            Tyrol – jest to region geograficzny jak i historyczny położony w północnych Włoszech oraz zachodniej Austrii, graniczy on z Niemcami oraz Szwajcarią.
             Tyrol znajduje się w Alpach Wschodnich (dolina górnego Innu, górnej Adygi, górnej Drawy), jest on głównym regionem turystycznym Austrii. Charakteryzuje się licznymi uzdrowiskami, ośrodkami wypoczynkowymi oraz ośrodkami sportów zimowych.
Krótka historia Tyrolu:
             Tyrol w średniowieczu był samodzielnym hrabstwem wchodzącym w skład Cesarstwa Niemieckiego, dalej od 1363 roku był w posiadaniu Habsburgów, następnie w latach 1805 – 1814 wchodził w skład Bawarii, natomiast w 1814 roku ponownie został włączony do Austrii. Po I wojnie światowej dwie części historycznego Tyrolu (Tyrol Południowy i Trydent) zostały włączone do Włoch.  Po włączeniu Tyrolu Południowego do Włoch i dojściu Mussoliniego do władzy, (wprowadził przymusową italianizację) rdzenni mieszkańcy tego terenu  byli szykanowani, przesiedleni, zakazano im używać języka niemieckiego.  Dopiero po II wojnie światowej w latach 1946 oraz 1969 podpisano porozumienie regulujące uprawnienia kulturalne ludności niemieckojęzycznej, do tego czasu sytuacja w Południowym Tyrolu była przedmiotem sporu włosko – austriackiego.
            Tyrol dzieli się na cztery jednostki historyczne: Tyrol Północny, Tyrol Wschodni, Tyrol Południowy, Trydent.
Warunki naturalne:
            Tyrol jest krainą górzystą, obejmuje m.in. Wysokie Taury, Alpy Zillertalskie, Sztubaje, Alpy Ötztalskie, Alpy Retyckie, Alpy Lechtalskie, Alpy Kitzbühelskie,  Alpy Bawarskie,  Alpy Algawskie, Dolomity, Ferwall, Karwendel, Wilder Kaiser, Rieserferner.  Najwyższym szczytem jest Ortler (3905 m.n.p.m), znajduję się on w Alpach Retyckich. Obecna rzeźba gór Tyrolu została ukształtowana przez działalność lodowców. Rezultatem aktywności lodowców są:  doliny U-kształtne, progi dolinowe, oraz liczne moreny boczne, denne i czołowe, które spotkać można w wielu dolinach alpejskich.  Obszar Tyrolu zbudowany jest z różnych skał począwszy od gnejsów, łupków krystalicznych, wapieni, wapieni triasowych, dolomitów po granitoidy. Co więcej Tyrol posiada znaczne zasoby wodne, które wykorzystywane są głównie w celach hydroenergetycznych, oraz  liczne zapory wodne.
Ludność:
             Obszar Tyrolu zamieszkuje około półtora miliona stałych mieszkańców. Ludność zamieszkująca Tyrol pod względem narodowościowym jest mieszana. Począwszy od Tyrolczyków, mówiących tyrolskim dialektem języka niemieckiego, którzy po Włochów i Ladynów. Tak, więc Tyrol Południowy zamieszkują głównie  Tyrolczycy oraz niewielka grupa Ladynów. Region Trydencki zamieszkują głównie Włosi, a Tyrol Wschodni i Północny zamieszkują głównie Tyrolczycy. Ludność w większości jest wyznania rzymskokatolickiego.  
Gospodarka:
            Tyrol jest bardzo rozwiniętym regionem turystycznym, posiada liczne ośrodki wypoczynkowe, uzdrowiska. Co za tym idzie najważniejszą gałęzią gospodarki są usługi turystyczne, obsługujące zarówno turystykę letnią jak i zimową. Tereny Tyrolu są odpowiednie do uprawiania turystyki górskiej jak i sportów zimowych.  Zimą czynnych jest kilkadziesiąt ośrodków narciarskich m.in. : Zillertal, Stubaital, Sölden, Kitzbühel, Brixental, St.Anton-Arlberg, Schnaalstal, Innersulden, Kronplatz, Alta Badia, największe z nich oferują kilkaset kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Prawie w każdej wiosce na terenie tego regionu znajdziemy tu hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, które oferują wysoki standard usług.
            Kiedyś  na terenie Tyrolu górnictwo było bardzo rozwinięte, ale obecnie ma tylko charakter historyczny i w niektórych kopalniach utworzono muzea górnicze. Kopalnie znajdowały się w: Schwatz, Kasern, Hall In Tirol.
            W Południowym Tyrolu znajdują się kamieniołomy, które dostarczają marmuru
z minimalną ilością skaz i pęknięć, co za tym idzie jest on dobrym materiałem służącym do celów dekoracyjnych w tym nadaje się na materiał rzeźbiarski.
            Ważną dziedziną gospodarki tyrolskiej jest energetyka, która opiera się na dobrych warunkach hydroenergetycznych. W największym mieście Tyrolu – Innsbrucku dominuje przemysł włókienniczy i spożywczy, w Bozen znajdują się duże zakłady hutnicze, które stosują piece elektryczne ze względów ekologicznych.
            Rolnictwo w Tyrolu jest słabo rozwinięte z powodu niekorzystnych warunków naturalnych do uprawy roślin, natomiast ważną rolę odgrywa uprawa jabłoni w dolinie Winschgau oraz uprawa winorośli na nasłonecznionych stokach Południowego Tyrolu (wina tyrolskie produkowane są w okolicach Kaltern i Meranu).
Miasta:
            Najważniejszymi miastami Tyrolu są: Innsbruck, Bozen, Meran, Kufstein, Brixen, Lienz. Trydent.
Kultura:
            Kultura Tyrolska charakteryzuje się muzyką ludową, której towarzyszy charakterystyczne jodłowanie oraz stroje ludowe. W Innsbrucku działa orkiestra symfoniczna, co więcej każda gmina posiada własną amatorską orkiestrę. Duże zainteresowanie muzyką sprawiło, że szkoły muzyczne na obszarze Tyrolu pękają w szwach.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

REZERWACJE HOTELOWE, TANIE BILETY LOTNICZE, UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNE
www.tanie-przeloty.com.pl
-->

No comments:

Post a Comment