Monday, 3 December 2012

Co warto zobaczyć w Gdańsku?


Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Autorem artykułu jest Remigiusz

Artykuł zbierający informacje dla wszystkich tych, którzy nie byli jeszcze w Gdańsku - i nie wiedzą, czy się tutaj wybrać. Ciekawe informacje na temat Gdańska i jego atrakcyjności dla turystów. Zapraszam do lektury.
Gdańsk oferuje gościom mnóstwo niezwykłych zabytków do odwiedzenia, które mają własna historię. Pechowo dzisiaj przyjezdni wolą robić zdjęcia niż czytać o historii tych pięknych zabytków. Z tej racji w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej jest opcja oglądania ze słuchawkami w uszach. Co to oznacza? Oznacza to, że wolno wypożyczyć autoprzewodnik. Każdy z przyjezdnych pobiera mapę z zaznaczonymi zabytkami i gdy do nich dochodzi, może wysłuchiwać historii i ciekawostek związanych z owym miejscem. Dodatkowo istnieje znaczniej rozszerzona wersja dla prawdziwych pasjonatów historii.
Jeśli wspomina się o zabytkach miasta, to każdemu przypomina się momentalnie Starówka. Jest ona mieszana ogromnie często ze Starym Miastem. Starówka jest elementem dzielnicy Śródmieście i stanowi ścisły kompleks zabytkowy. To tu znajdują się główne zabytki miasta Gdańsk. Zalicza się do nich Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Złota Brama oraz Ratusz Głównego Miasta.
Poza tym charakterystyczną i niezwykle sławną drogą jest historyczna oś Drogi Królewskiej, na którą składa się ulica Długa i Długi Targ. Na komentarz jeszcze zasługuje Dwór Artusa, który był dawnym miejscem spotkań przedsiębiorców, a także Fontanna Neptuna. Jako że ta część miasta obfituje w zabytkową zabudowę, to można zobaczyć tutaj dodatkowo Wielką Zbrojownię, Dwór Bractwa Świętego Jerzego, Katownię z wieżą więzienną bądź Halę Targową.
Ponadto na tym terenie jest mnóstwo bram miejskich. Do najbardziej starych należy Brama Wyżynna, Złota, Zielona a także Żuraw. Można tu napomknąć również o Bramie Mariackiej, Chlebnickiej, Krowiej, św. Ducha i Straganiarskiej. Nie licząc zabytków o znaczeniu administracyjnym lub handlowym znajduje się tutaj wiele obiektów sakralnych i pięknych kamienic, które stawiali najzamożniejsi mieszczanie. Wyjątkowo sławna jest Złota Kamienica, ozdobiona pozłacanymi posągami i płaskorzeźbami, oraz Dom Angielski, który jako budynek renesansowy został uwieńczony czterema szczytami i wieżą z czubkiem.
Dodatkowo należałoby zobaczyć Dom Uphangena, Długi Targ 20, Dom Towarzystwa Przyrodniczego lub Dom Schlutera. W dodatku odnaleźć tu można liczne baszty. Cały ten zbiór zabytkowy leży na zachodnim wybrzeżu Motławy, za sprawą którego odwiedzający po nadmiarze historycznych faktów mogą się przejść nad jego brzegiem, podziwiając piękno budowli, a także przycumowanych statków.

 Jeżeli chodzi o Stare Miasto, to powinno się odwiedzić tu takie zabytki jak Ratusz Starego Miasta, Wielki Młyn a także Mały Młyn. Ponadto na uwagę zasługuje Dom Opatów Pelplińskich, budowla Poczty Polskiej oraz historyczny Dworzec Gdańsk Główny. Ciekawym miejscem jest również Dom Kaznodziejów a także Domek ryglowy. Oprócz zabytków stoją tutaj też zabytkowe pomniki. Można zakwalifikować do nich Pomnik Poległych Stoczniowców z 1970 roku, Pomnik króla Jana III Sobieskiego albo Pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Ponadto na tym obszarze można wyszukać dużo budowli sakralnych, które olśniewają swoją konstrukcją. Nie zapominajmy też, że Gdańsk leży na Kaszubach.
Dodatkowo to dokładnie w Gdańsku zaczął istnieć największy oraz najnowszy port morski, noszący nazwę Portu Północnego. Dzięki czemu stolica województwa stała się ogromnym ośrodkiem przemysłu stoczniowego. Gdańsk to nie wyłącznie zabytki i snująca się dookoła nich przeszłość, ale także wielki ośrodek kulturalny. Dysponuje on teatrami, operą, filharmonią, a także muzeami. Wśród nich wskazane byłoby wyróżnić Muzeum Narodowe, a także Muzeum Bursztynu. Oprócz tego w mieście aktywnie rozrasta się nauka, dlatego też są tu liczne instytuty naukowe, a także parę wyższych uczelni.
---

Więcej informacji na temat Turystyki w Gdańsku, zdobędziesz na stronie http://gdanskturysty.pl/, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment