Thursday, 20 December 2012

U podnóża Himalajów

070113 Poznan Image Banner 728 x 90

U podnóża Himalajów

Autorem artykułu jest Marcin Górski

Nepal ma do zaoferowania nie tylko górskie wędrówki, ale też tętniące życiem miasta i świątynie o zaskakującej architekturze. Mekka alpinistów jest coraz tłumniej odwiedzana przez turystów.
HimalajePasmo Himalajów ciągnie się także przez sąsiednie Chiny i Indie, ale właśnie w Nepalu znajduje się ta jedyna uznawana za królową wszystkich gór, czyli Czomolungma. Choć angielska nazwa to Mount Everest, to nadal chodzi o ten sam szczyt sięgający 8850 m nad poziom morza.
Przez wieki nepalskie góry były niedostępne dla reszty świata, dzięki czemu prymitywne życie toczy się tu tak samo jak przed wiekami. Niewielkie wioski na szczytach gór lub klasztory zawieszone nad urwistymi skałami tworzą magiczny pejzaż, przyciągający podróżników dalekich zakątków.
Jeśli jesteście fanami górskich wędrówek lub chcecie na własne oczy zobaczyć bazę alpinistyczną, warto rozważyć ten kierunek jako miejsce swoich przyszłorocznych wczasów. Podróż w rejon podnóża Czomolungmy. To właśnie z tego miejsca wyruszała nasza rodaczka Wanda Rutkiewicz, pierwsza Europejka, która stanęła na tym szczycie. Jeśli zaś trekking z plecakiem to nie jest to, o czym marzysz od dawna, możesz wybrać inną opcję, którą jest zwiedzenie Kathmandu, Patan czy Bhaktapur. Każde z nich znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Odwiedzając Patan z pewnością można wpaść w zachwyt, charakteryzuje się wąskimi uliczkami, zabytkowymi domami i świątyniami buddyjskimi (stupami). Ich konstrukcja zwraca uwagę wielowarstwowymi dachami o wywiniętych do góry połaciach. Wejście do świątyni poprzedza zwykle złocona rzeźba słonia odstraszającego złe moce. Warto zajrzeć także do pałacu królewskiego i obejrzeć złoty klasztor założony tu w XII w.
Koniecznie trzeba odwiedzić również starożytną stupę Swayambhunath, gdzie spotkamy tybetańskich pielgrzymów. To najpiękniejsza świątynia Nepalu, zdobiona rysunkami oczu i brwi Buddy, skierowanymi w stronę gór. Na wieży powiewają kolorowe chorągiewki, wszędzie rozbrzmiewa muzyka. Na szczyt świątyni prowadzi 365 schodów, warto je pokonać, podczas drogi towarzyszyć będą Wam wszechobecne małpy. Mieszkają tam dziesiątki tych sympatycznych zwierzaków, chętnie nawiązujących kontakt z turystami. Wczasy w Nepalu to z pewnością będzie niezapomniany czas, który przyniesie każdemu wiele wrażeń.
---

CentrumHoteli.com.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wielka Brytania - angielska riwiera

TrovaOfferte Inverno 2011

Wielka Brytania - angielska riwiera

Autorem artykułu jest Lidia Sproch

Wielka Brytania to zapierające dech w piersiach krajobrazy, wspaniałe zabytki, przepiękna architektura i tradycja, do której Brytyjczycy są bardzo przywiązani.
Wielka Brytania jest położona w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna

Wielka Brytania to kraj bardzo nowoczesny, a jednocześnie bardzo przywiązany do tradycji. Zgodnie z tradycją, każdego roku w dniu 8 czerwca obchodzone są urodziny królowej. Podczas tego święta odbywa się pokaz Straży Konnej.
Każdego dnia o 17.00 odbywa się Tea Time, czyli rytuał picia herbaty (przeciętny Brytyjczyk wypija dziennie około 8 filiżanek herbaty).

Brytyjskie atrakcje
Wielka Brytania słynie przede wszystkim z trzech rzeczy: rodziny królewskiej, Londynu i uniwersytetów. Pierwsza jest znamienna przez znaczny udział w światowej polityce. Stolica Londyn słynie ze znamiennych zabytków i charakterystycznej, bardzo typowej dla kraju kultury. Londyńskie budki telefoniczne, piętrowe autobusy czy Big Ben – atrakcje rozpoznawalne na całym świecie. Istotnym elementem brytyjskiej kultury są również uniwersytety Oxford i Cambridge. Co szczególnego jest w tych uczelniach? Przede wszystkim światowy poziom nauczania oraz ilość noblistów. Wielka Brytania obfituje także w zabytki zaliczane do klasycznych, czyli monumentalne zamki, doskonale zachowane klasztory, pałace czy niepowtarzalny Stonehenge. Jeszcze innym charakterystycznym dla Wielkiej Brytanii elementem jest monumentalna przyroda. Kraj jest znany ze starych ogrodów, doskonale utrzymanych przez rzesze ogrodników ze starymi pięknymi drzewami i szerokimi alejami. Szczególnym miejscem do zwiedzenia są Królewskie Ogrody Botaniczne. Jeśli kogoś nie pociągają zabytki do Wielkiej Brytanii może go przyciągnąć bogactwo zapierających dech krajobrazów.

Kultura regionalna
Wieka Brytania jest państwem, które łączy w sobie kulturę i obyczaje wielu narodowości. Odzwierciedla się to bardzo wyraźnie w odrębności regionalnej i specyficznym poczuciu odrębności. Cechą szczególną szkockiego społeczeństwa jest system klanowy, wyróżniający się odrębnością strojów, w tym słynnych kiltów, zawodami dudziarzy, grami zręcznościowymi ze słynnym rzutem sosnowych pni, spotkaniami towarzyskimi ceilidh, obfitującymi w muzykę i taniec ludowy. Nieco mniej charakterystyczna, ale równie odrębna jest kultura Walii. Cechuje ją szczególnie utrzymanie czystego języka walijskiego obowiązkowego w szkołach, specyficzne zamki oraz festiwal pieśni i tańca regionalnego. Trzeci odrębny region to Irlandia, rozkochana w muzyce i tańcu. Chociaż region obfituje w oficjalne imprezy, to taniec i granie są spontaniczne na każdym kroku. Nadal zachował się język irlandzki.

Anglicy są konserwatywni, zdystansowani w stosunku do obcych, Irlandczycy i Szkoci są za to otwarci i żywiołowi, a cała Wielka Brytania charakteryzuje się specyficznym poczuciem humoru. Na świecie znany jest powszechnie słynny angielski humor. Specyficzne są również brytyjskie święta.

W Wielkiej Brytanii bardzo rzadko pada śnieg. Szczególnie łagodny klimat panuje na wybrzeżu zwanym angielską riwierą. Jest to wymarzone miejsce dla turystów. Słoneczne plaże i turkusowa ciepła woda. Zatoka Tor jest jedną z najpiękniejszych na całym brytyjskim wybrzeżu. Czerwone skały klifów otaczają piaszczyste zatoki, morze ma turkusową barwę, a na dodatek wyrastają z niego skaliste wyspy o fantastycznych kształtach.
---

https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zabytki Kopenhagi, których nie można pominąć

TrovaOfferte Inverno 2011

Zabytki Kopenhagi, których nie można pominąć

Autorem artykułu jest Rex James

Szukając atrakcji w pięknym mieście Kopenhadze, zdecydowałem się rozpocząć mą podróż po wyspie Slotsholmen. To miejsce wyjątkowe, bo przetrwało w nienaruszonym stanie.
Wyspa to miejsce założenia parlamentu Danii, Sądu Najwyższego oraz premiera. Tam mieści się pierwszy wybudowany w Kopenhadze zamek, gdzie po dziś dzień urzędują najwyższe głowy władzy ustawodawczej, sądowniczej oraz wykonawczej. To nietypowe rozwiązanie panujących tam władz, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa narodowego. Gdyż kumulacja władzy w jednym miejscu może przyciągać ewentualnych zamachowców.
Wkraczając w zacne wnętrze pałacu, można podziwiać przede wszystkim komnaty królewskie. Po dziś są wykorzystywane do organizowania przyjęć i bankietów oraz ambasadorów. Oficjalne spotkania premiera również sprzyjają wykonywaniu jego funkcji.
Kopenhaga zabytki
Na szczególną uwagę zasługuje wielka sala. Jest ona ozdobiona tkaninami naściennymi na długości 40 m. Są one związane z historią Danii. Sceny przedstawiają erę wikingów, średniowiecza, monarchię absolutną, reformację oraz II wojnę światową aż do dziś. To wzmacnia poczucie trwałości i niezniszczalności państwa panującej tam od wieków rodziny królewskiej. W 2000 roku 17 tapiserii zostało przekazane Duńczykom i w tej chwili są one własnością narodu duńskiego.
Po wyjściu z Pałacu
Można zaobserwować liczną ludność przemieszczającą się jednośladami czyli rowerami. Już ponad 2 tys. rowerów jeździ po Kopenhadze. Po dokonaniu opłaty w wysokości 10 złotych w jednym z 130 miejscach można wypożyczyć pojazd jednośladowy napędzany siłą własnych mięśni. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy pragną zobaczyć odrobinę więcej zabytków.
Urokliwe wąskie uliczki najlepiej pokonywać tym właśnie pojazdem. Każdy koneser znajdzie coś dla siebie w wyrobach sztuk pięknych i sztuki użytkowej. Znajdzie się również coś dla tych spragnionych kawy lub posiłku, gdy przycupną w okolicy restauracyjek i barów.
Jadąc nabrzeżem, łatwo zaobserwować architekturę Kopenhagi, liczne hotele oraz pokaźnych rozmiarów jachty i łodzie.
---

Kopenhaga zabytki

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Londyn - niepowtarzalny klimat miasta


Londyn - niepowtarzalny klimat miasta

Autorem artykułu jest Lidia Sproch

Londyn to miasto tętniące życiem, gdzie panuje niepowtarzalny klimat. Zobaczyć możemy najciekawsze zabytki, muzea, Big Bena oraz najsłynniejszy dom towarowy na świecie.
Big Ben
Sylwetka wieży zegarowej na północnym krańcu Houses of Parliament jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków na świecie. To neogotycka wieża o wysokości niemal 100 m. Wskazówki zegara mają odpowiednio 270 i 430 cm, a jego tarcza liczy ponad 5 m średnicy. Nazwa Big Ben pochodzi prawdopodobnie od imienia nadzorującego budowę wieży Benjamina Halla.

Dzisiejszy Londyn jest niezwykłą mieszanką XIX-wiecznej zabudowy i wspaniałych przykładów współczesnej architektury. Przenikające się światy tradycyjnej wiktoriańskiej Anglii i nowoczesnej metropolii najlepiej widać w City. Będąc w Londynie, na pewno wypada zobaczyć symbole tego miasta, czyli Pałac Buckingham, Opactwo Westminsterskie, Pałac Westminsterski, Tower of London i Tower Bridge.

Londyńska Tower, otoczona grubymi na blisko cztery metry murami, to oficjalnie Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości oraz jedno z najpopularniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii. W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo. Dziś wewnątrz budowli znajduje się muzeum przechowujące broń, zbroje, niezwykle wartościowe insygnia koronacyjne, obrazy i biżuterię. Tower of London jest strzeżona przez ubranych w dawne stroje oficerów wojskowych.

Nieopodal Tower of London znajduje się drugi po Big Benie największy symbol Londynu - słynny Tower Bridge - most zwodzony na Tamizie. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże, połączone u góry dwoma pomostami. Ma 244 metrów długości i harmonizuje ze stylem zamku. Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii.

Południowym brzegiem Tamizy dojdziemy w pobliże mostu Westminster, gdzie stoi jedna z największych i najmłodszych atrakcji turystycznych - London Eye, przypominający gigantyczny diabelski młyn. W owalnych wagonikach wynoszonych na wysokość 135 m można podziwiać panoramę miasta. Przyjemność ta dostarcza nam niezapomnianych wrażeń.

Popołudniową porą najlepiej odpocząć w jednym z londyńskich parków. Do wyboru mamy St. James's Park, najstarszy w Londynie, lub Hyde Park. Możemy zrelaksować się ponadto w Regent's Park lub pojechać do Kew Gardens, pięknego ogrodu botanicznego na południu Londynu.

Stolicę Anglii można zwiedzać na wiele sposobów. Najwygodniej poruszać się metrem. Turyści chętnie wybierają przejażdżki piętrowym autobusem, z otwartym górnym pokładem. Przewodnik opowiada w nim zgromadzonym o mijanych właśnie zabytkach. Najlepiej jednak ograniczyć korzystanie ze środków lokomocji do minimum i wyruszyć na zwiedzanie Londynu piechotą. Tylko w ten sposób można poznać miasto dokładnie.
---

https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zimowe ferie i wyjazdy


Zimowe ferie i wyjazdy

Autorem artykułu jest Li Li

Zimowiska i wyjazdy w góry w okresie zimowych ferii lub świąt Bożego Narodzenia i świątecznej przerwy są jednymi z bardziej wyczekiwanych chwil podczas trwania całej zimy. Bardzo modne są dziś wyjazdy rodzinne na narty lub w celu uprawiania innych sportów zimowych.
Jesteśmy dziś bardziej skłonni spędzać razem czas i aktywnie wykorzystywać urlop na stoku. Co więcej: nie musimy wcale daleko wyjeżdżać, by cieszyć się z zimy! Pojawia się bowiem coraz więcej lokalnych i niewielkich wyciągów narciarskich, które są znakomicie przygotowane na przyjęcie okolicznej ludności i przyjezdnych amatorów zimowych szaleństw.
Lokalne wyjazdy do niewielkich miejscowości cieszą nas, jednak zazwyczaj wybieramy je wyłącznie na weekendy. Jeśli myślimy o spędzeniu tygodnia lub całych ferii na nartach, myślimy już o bardziej rozwiniętych ośrodkach, które mają więcej do zaoferowania. Jednym z najbardziej popularnych i większych ośrodków sportów zimowych jest w naszym kraju Szczawnica. To tu zjeżdżają się co roku setki turystów, by korzystać z bogatej infrastruktury turystycznej miasta.
A to jest ono atrakcyjne przez cały rok. I choć zimą cieszy się większą popularnością: ze względu na swoje położenie, warunki tu panujące i obecność rozwiniętych tras i wyciągów.   Dużym atutem są również tamtejsze hotele i pensjonaty. Mamy bardzo zróżnicowaną ofertę na noclegi. W czym tkwi ich wyjątkowość?  Hotele z racji dużej konkurencji kuszą swoich klientów atrakcyjnymi cenami i samymi atrakcjami, takimi jak kuligi czy ogniska i regionalne jedzenie. Nie będzie również problemu, jeśli zdecydujemy się spędzić wczasy z psem w górach ­– wiele ośrodków przyjmuje bowiem gości wraz ze swoimi pupilami, podczas gdy nie wszędzie jest to możliwe! To niewątpliwie przyciąga turystów. Bo przecież sęk w tym,  by wrócili oni w przyszłym sezonie i przywiązali się właśnie do naszego hotelu!
---

Polecamy Szczawnica hotele pensjonaty!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ubierz się na narty


Ubierz się na narty

Autorem artykułu jest Jan Kot

Zima to pora roku, która doskonale sprzyja różnego rodzaju sportom, które uwzględniają śnieg jako czynnik warunkujący możliwości ich uprawiania. Mamy tutaj na myśli choćby narciarstwo, saneczkarstwo czy też łyżwiarstwo.
Oczywiście, tych możliwości związanych ze sportami zimowymi jest znacznie więcej. Niezależnie jednak od tego, jakie by one nie były, to uprawiamy je poza domem, w warunkach zimowych, a więc w mrozie, na śniegu, co sprzyja wychłodzeniu się organizmu nawet, gdy zadbamy o to, by coś takiego się w praktyce nie stało. Warto więc, z całą pewnością, przyjrzeć się wszystkim kwestiom związanym bezpośrednio z tym tematem w kontekście ochrony przed zimą. Chodzi tu bowiem o wszystkie kwestie, które są bezpośrednio związane z wychłodzeniem. Zapobiec mu może, co jest bardzo jasne, odpowiednie ubranie. A jego podstawą – pomijając dobrą kurtkę czy też spodnie, a także buty narciarskie, jest tak zwana odzież termiczna, która ma naprawdę duże znaczenie. Warto więc przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej.

    Pod pojęciem odzież termiczna rozumiemy wszystkie elementy ubrania, które wykonane zostały ze specjalnych materiałów, których zadaniem jest wyizolowanie ciała ludzkiego i ochrona go przed utratą ciepła. Są to materiały nowe, bardzo często wykorzystujące bardzo nowoczesne technologie, które zapobiegać mają różnego rodzaju komplikacjom powiązanym z tym tematem. Tworzona jest odzież termiczna w oparciu o bardzo wyśrubowane standardy i jeśli tylko postawimy na taką, która odznacza się naprawdę wysoką jakością, to spodziewać się możemy naprawdę doskonałych rezultatów w każdym calu.
I to jest tutaj kwestia najważniejsza, o jakiej zdecydowanie w tym kontekście działania należy z całą pewnością pamiętać. Okazuje się przy tym, że odzież tego typu nie jest tak droga, jak by się mogło wydawać. Dlatego też pozwolić sobie na jej zakup może naprawdę wielu z nas, co polecamy wszystkim, którzy chcą uprawiać sporty zimowe i nie zamarznąć przy tym na kość oraz czuć się w pełni komfortowo.
---

Odzież termoaktywna

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Thursday, 6 December 2012

Zakopane dziś.


Zakopane dziś.

Autorem artykułu jest papaj

Osoby, które odwiedziły Zakopane co najmniej kilka lat temu, mogą być bardzo pozytywnie zaskoczone, kiedy odwiedzą to miasto teraz. Polska stolica gór do niedawna kojarzyła mi się jedynie z brudnymi miśkami chodzącymi po Krupówkach, z którymi można sobie zrobić zdjęcie. Ale to już przeszłość.
Obecnie jest to miejsce na europejskim poziomie jeżeli chodzi o atrakcje, bazę noclegową i gastronomię. Zdecydowanie zmiany jakie zaszły w tym mieście można podawać jako przykład do naśladowania. Inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia, oświatę, kulturę - ogólnie wszystkie aspekty życia. Nie ulega wątpliwości, że znacznym ułatwieniem są fundusze unijne, jakie każdy samorząd może pozyskać na rozwój. Natomiast trzeba pamiętać, że fundusze unijne dostępne są także dla mieszkańców miast i wsi. Nie można zaprzeczyć, iż mieszkańcy Zakopanego korzystali z unijnych dotacji i inwestowali w siebie i rozwój biznesu, tudzież zakładali nowy.

Biorąc pod uwagę potencjał jakim dysponuje Zakopane, wiele mieszkańców pozyskało pieniądze, aby móc prowadzić swój pensjonat, bądź też wyremontować, czy unowocześnić już istniejący. Góry i piękna przyroda działają jak magnez na turystów. Zakopane jest bardzo popularnym miejscem na wypoczynek. A każdy właściciel pensjonatu zdaje sobie sprawę, iż turyści liczą na komfortowy nocleg. Zakopane jest interesujące zarówno w zimie, jak i w lecie. Każda pora roku oferuje odwiedzającym inne atrakcje. Lato zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek szlakami z nieprawdopodobnymi widokami. Zima zaś przyciąga tysiące amatorów nart czy też snowbordów. Prócz sezonowych atrakcji są też całoroczne takie jak baseny, czy  aquapark.

Prócz walorów przyrodniczych, Zakopane chwalić się może swoimi restauracjami. Regionalna, pyszna kuchnia jest tutaj na wyciągnięcie ręki. Właściciele bardzo dbają, aby turyści mogli skosztować tutejszych specjałów i to się chwali. Szczególnie zadowolenia z tego faktu są zagraniczni turyści, którzy nie mają szans na degustacje takich rarytasów u siebie w kraju. I Ci klienci są szczególnie wymagający jeżeli chodzi o nocleg. Zakopane jednak nie ma się czego powstydzić, gdyż w ostatnim czasie wyjątkowo zwraca się uwagę na miejsca noclegowe z “wyższej półki” - apartamenty. Zakopane dysponuje szeregiem luksusowych miejsc noclegowych. Prócz komfortowego wypoczynku, miejsca takie są one ulokowane w bardzo atrakcyjnej lokalizacji np. z cudownym widokiem na Tatry. Zatem w jednym miejscu możemy nakarmić duszę i ciało.
---

Nocleg Zakopane

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zachowania animatora czasu wolnego w sytuacjach awaryjnych i trudnych


Zachowania animatora czasu wolnego w sytuacjach awaryjnych i trudnych

Autorem artykułu jest Katarzyna W

Animacja – to kierowanie ludźmi w czasie wolnym poprzez włączanie ich bezpośrednio do określonej aktywności. Celem tak rozumianej animacji jest wzbogacanie czasu wolnego wartościami, które dają szansę zaspokojenia potrzeba człowieka (T.Wolańska „Encyklopedia zarządzania”)
Animacja czasu wolnego to dział współczesnej turystyki oraz hotelarstwa, zajmujący się organizacją czasu wolnego ludzi, przebywających w ośrodkach wczasowych i turystycznych.
Animator czasu wolnego skupia w sobie działania: inicjowanie, zachęcanie, pobudzanie doradzenie, promowanie, instruowanie i organizowanie. Jest to pogodny duch, którego cechuje gotowość do nawiązywania kontaktów, naturalna sympatia do ludzi, przyjazny stosunek do otoczenia, wykazywanie entuzjazmu w działaniu, inicjatywy oraz elastyczności w stosowaniu różnych rozwiązań. Te cechy szczególnie są sprawdzane podczas sytuacji awaryjnych i trudnych.
Przygotowując imprezę animator zawsze musi brać pod uwagę zagrożenia, jakie mogą pojawić się na danym terenie. Powinien on zapoznać się z przepisami dotyczącymi organizacji imprez i bezpieczeństwa, a także z działaniem urządzeń technicznych oraz ukształtowaniem terenu..
Zbyt mała liczba opiekunów stosunku do liczby uczestników, nadmierna wielkość grupy, złe warunki pogodowe, a także nieuwaga, pochopne podejmowanie decyzji mogą przyczynić się do stworzenia sytuacji zagrażających zdrowie i bezpieczeństwo uczestników.
Nieszczęśliwe wypadki najczęściej zdarzają się w związku z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad bezpieczeństwa i braku znajomości podstawowych przepisów. Jak więc zapobiegać wypadkom? Potrzebne są do tego:
-Właściwa wiedza merytoryczna i doświadczenie,
-Ukończone odpowiednie kursy (animatora, wychowawcy, pilota),
-Znajomość zasad i przepisów dotyczących organizacji wycieczek,
-Umiejętnie dobrane trasy, programy do wieku i liczebności grupy.
Zawsze też warto dwa razy przemyśleć i przeanalizować, jaki program przygotowujemy, dla jakiej grupy wiekowej oraz poznać miejsce, w który dana impreza będzie się odbywać.

Na wyjazdach, które są połączone z uprawianiem turystyki kwalifikowanej tj: pływanie, narciarstwo, wspinaczka itp., należy zadbać o opiekę osób z odpowiednimi uprawnieniami np. ratownik wodny lub instruktor narciarstwa. Opiekun powinien zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w trakcie realizacji zajęć fizycznych i na sprawną organizację zajęć. Kadra powinna przejść odpowiednie przeszkolenie, aby w razie wypadku dobrze zorganizować pierwszą pomoc, sprawnie i energicznie podejmować odpowiednie działania, kontrolować przed wyjazdem i w trakcie sprzęt, uczyć uczestników uprawiania mądrej i bezpiecznej turystyki, bez podejmowania ryzyka.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wednesday, 5 December 2012

Alternatywne formy turystyki


Alternatywne formy turystyki

Autorem artykułu jest Katarzyna W

Turystyka alternatywna – są to formy ruchu turystycznego, których ideą jest jak najmniejsza integracja turystów w środowisko przyrodnicze i społeczne terenów przez nich odwiedzanych. Pod względem motywów i organizacji formy te zasadniczo różnią się od form komercyjnej turystyki masowej. 
W rezultacie narastających przyrodniczych i społecznych konsekwencji niekontrolowanego rozwoju turystyki masowej w różnych regionach turystycznych na świecie, dostrzeganych już w końcu lat 60.XXw, pojawiło się wiele głosów wskazujących na konieczność jego powstrzymania oraz ochrony walorów turystycznych.
Dzięki osobom zaangażowanym w  ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego, wysunięto propozycję upowszechniania takich form turystyki i takiego rozwoju turystyki, które pozwalałyby na ograniczenie niekorzystnych zmian środowiskowych, szczególnie na obszarach najcenniejszych z punktu widzenia różnorodności przyrodniczej i kulturowej.
Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku narodziła się w krajach alpejskich koncepcja łagodnego rozwoju  turystyki. W rezultacie zaczęto proponować nowe i alternatywne formy ruchu turystycznego wobec zorganizowanej i skomercjalizowanej turystyki masowej.

Według definicji zaproponowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Ekoturystyczne (TIES) ekoturystyka to "rozważne podróżowanie po obszarach objętych ochroną środowiska i programami polepszenia warunków bytu mieszkańców". Nie jest to jednak jej powszechnie uzgodniona definicja. W latach 80. XX w. i na początku 90., a więc wówczas, gdy ekoturystyka ledwie raczkowała, wszyscy chcieli jak najwięcej na niej zarobić. Pojawiła się chmara nierzetelnych agencji i biur podróży, pod szyldem "eko-" oferujących wszystko, łącznie z jazdą dżipami na przełaj. Nic dziwnego, że termin "ekoturystyka" się zdewaluował. Częściowo właśnie z tego powodu, a częściowo dlatego, że zasady ekoturystyki mogą - i powinny - stosować się do całej turystyki, a nie tylko obszarów chronionych, pojawił się nowy termin: turystyka alternatywna.
Jest to turystyka oparta na motywach krajoznawczych, uprawiana w małych, często nieformalnych grupach, także indywidualna, turystyka trudna, wymagająca gruntownego przygotowania odporności psychicznej, wysiłku umysłowego i nierzadko fizycznego.
Do określenia alternatywnych form turystyki stosuje się często zamienne pojęcia: turystyka odpowiedzialna, dyskretna, zielona, właściwa, łagodna. Pojęcia te były wysuwane przez różne ośrodki naukowe i organizacje zajmujące się badaniami skutków rozwoju turystyki w różnych częściach świata. W środowisku naukowym ciągle jeszcze prowadzi się dyskusję oraz uzgadnia się ich definicje i wzajemne relacje znaczeniowe.
Za zasady rozwoju turystyki odpowiedzialnej np. sformułowane już we wczesnym okresie rozwoju turystyki masowej (lata 60. XX w.), uważa się:
Minimalizację wpływu na miejscową kulturę i odnoszenie się do niej ze szczególnym szacunkiem,
Minimalizację wpływu na środowisko,
Maksymalizację korzyści ekonomicznych dla miejscowych społeczności,
Maksymalizację satysfakcji turystów.

Za alternatywną turystykę można uważać każdą formę turystyki, która pozawala na osiągnięcie harmonii między potrzebami ochrony środowiska, lokalnych społeczności i turystów oraz zachowanie zasobów przyrodniczych i kulturowych dla przyszłych pokoleń. Współcześnie za takie formy uważa się także: wolontariat, podróże w celu obserwacji zwierząt, tramping, niekomercyjny trekking, agroturystykę i turystykę rodzinną.

W świetle faktów trzeba stwierdzić, iż turystyka alternatywna nie zastąpi turystyki masowej, gdyż jej wzory są zbyt silne i za głęboko zakorzenione w naszym społeczeństwie. Ale warto wysuwać i rozgłaszać postulaty na rzecz turystyki alternatywnej takie jak:
Przedstawienie rozsądnych i realnych kontrpropozycji w stosunku do tych form turystyki masowej, które są destrukcyjne i sprzyjają nierówności wymiany turystycznej, czyli wyzyskiwaniem ludności miejscowej;
Zagwarantowanie uczciwego udziału gospodarzy w zyskach turystyki;
Tworzenie wzajemnie wzbogacających kontaktów miedzy turystami a odwiedzaną ludnością, gwarantujących poczucie godności i prawa obu stronom;
Należyty szacunek dla religii, kultury i mentalności społeczności miejscowych
.
Organizacja Narodów Zjednoczonych pod wpływem nasilających się sygnałów o dysfunkcjach zajęła stanowisko w sprawie polityki gospodarczej XXI w. W czasie konferencji w Rio de Janeiro w 1992 roku zredagowano postulat, aby zasadę dalszego rozwoju gospodarczego w świecie był zrównoważony rozwój. Rozwój ten jest rozumiany jako proces zmian, w którym korzystanie z zasobów naturalnych, kierunki rozwoju urbanizacji i technizacji mogą dokonywać się w sposób zaspokajający potrzeby obecnych pokoleń bez uszczerbku dla przyszłych generacji. Rozwój ten, w przypadku turystyki, powinien być ukierunkowany na poprawę życia ludności miejscowości recepcyjnych, możliwie najlepiej zaspokajać potrzeby turystów oraz utrzymać jakość środowiska.

Przedstawiciele społeczności międzynarodowej rozpoczęli szereg inicjatyw zmierzających do promowania świadomej turystyki. Członkowie Światowej Organizacji Turystyki podjęli się sformułowania szeregu zasad, których przestrzeganie przez rządy, lokalną administrację, przedstawicieli przemysłu turystycznego oraz odwiedzających ma doprowadzić do tego, że podróże staną się wartością dla ich uczestników jak i mieszkańców najczęściej odwiedzanych regionów. Prace nad Global Code of Ethics for Tourism zaczęły się w 1997 roku podczas spotkania WTO (World Tourism Organisation, Światowa Organizacja Turystyki) w Istambule i trwały, kolejne dwa lata. Ostateczną wersję dokumentu przyjęto podczas spotkania w Satiago de Chile na przełomie września i października 1999 roku.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Finlandia i jej Parki Narodowe


Finlandia i jej Parki Narodowe

Autorem artykułu jest Katarzyna W

Finlandia to państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917 roku. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją i z Bałtykiem, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją.Finlandia nazywana jest krajem : -jednego morza;  -187 888 jezior; -179 584 wysp.
Przyroda jest to największy skarb oraz główna atrakcja Finlandii. Tysiące jezior, lasy, a na północy tundra i to wszystko jeszcze naprawdę dzikie, mało tknięte ręką człowieka.
Finlandia to również najbardziej zalesione państwo w Europie. Lasy Finlandii to 69% powierzchni kraju, a więc około 232 550 km. Lasy państwowe są w dużym stopniu objęte różnymi formami ochrony przyrody. Są wśród nich parki narodowe, rezerwaty ptaków wodnych, rezerwaty starodrzewi i inne formy. W sumie chronionych jest ok. 12% lasów, z czego obszary leśne pod ścisłą ochroną zajmują ponad 7% powierzchni leśnej, głównie na północy kraju.
W Finlandii istnieje 35 parków narodowych. Największe z nich znajdują się w Laponii.Są to : Park Narodowy Urho Kekkonena oraz Park Narodowy Lemmenjoki wraz z przylegającym do niego norweskim parkiem Øvre Anarjokka tworzy on największy obszar chroniony na kontynencie.
Park Narodowy im. Urho Kekkonena
Rozległy obszar puszcz i tundry, z którego utworzono Park Narodowy im. Urho Kekkonena, jest najpopularniejszym terenem pieszych wędrówek w Laponii, a może i w całej Finlandii.
Od Saariselkä aż do rosyjskiej granicy rozciąga się puszcza Saariselkä, obejmująca Park Narodowy im. Urho Kekkonena, ścisły rezerwat przyrody Sompio, rekreacyjny obszar wędkarski Nuortti i inne chronione tereny leśne.
Główne informacje:
 Region – Laponia.  Gminy: Inari, Sodankylä, Savukoski.  Powierzchnia: 2550 km². Założony w 1983 roku.
W jego granicach znajdują się góry porośnięte lasami, dzikie wrzosowiska, niezliczona ilość strumieni i potoków, różnorodna flora i fauna. We florze występują głównie lasy świerkowo-sosnowe, tundra i lasy brzozowe z licznymi porostami. W faunie zaś możemy zobaczyć leminga górskiego, bielaka, lisa polarnego, rosomaka, wilka, łosia, orła przedniego, puszczyka.Niewątpliwą atrakcją w tym regionie są renifery, których populacja przewyższa wielokrotnie liczbę mieszkańców.
Bardzo często można je spotkać na terenie parku,jak i w innych rejonach Laponii. Stanowią główne źródło utrzymania dla miejscowej ludności. Są zwierzętami pociągowymi, dostarczają skór i mięsa.
Należy jednak uważać bo mają zwyczaj przechodzić przez… drogi nie zważając na jadące samochody.
Park Narodowy Oulanka
Park założony został w 1956 i był dwa razy powiększany: w 1982 i 1989. Obecnie jego powierzchnia wynosi 279 km² i rozciąga się do rosyjskiej granicy. Park położony jest 30 km od miasteczka Ruka, na północ od Kuusamo. Dolina ukształtowała się podczas ostatniego zlodowacenia, 11 000 lat temu. Przez park przepływają dwie duże rzeki (Kitkajoki i Oulankajoki) oraz dużo strumieni. Z flory spotkamy tu przede wszystkim sosny i świerki, mchy, chronioną, choć tutaj częstą orchideę (widniejącą również na emblemacie parku). Ze zwierząt najczęściej spotykane są liczne gatunki motyli i ciem. Park przecina kilkanaście tras, zróżnicowanych pod względem długości (od 1 do 80km). Są również wytyczone specjalne trasy zimowe, kajakowe i rowerowe. Przy poszczególnych roślinach znajdują się tabliczki informacyjne, a na trasie można są miejsca do palenia ognisk z przygotowanym drewnem na opał. W parku znajduje się również kilka miejsc do spania, gdzie również można zjeść.
Park Narodowy Lemmenjoki
Park Narodowy Lemmenjoki jest największym i najdalej na pólnoc położonym parkiem w Finlandii. Założony został aby chronić dolinę rzeki Lemmenjoki i stworzyć dogodne warunki życia rdzennym mieszkańcom tego obszaru Laponii - Saamów.
Głowne informacje:
Region – Laponia, Gminy - Inari i Kittilä, Powierzchnia: 2850 sq.km.  Założona w 1956 r.
Ochrona w parkach narodowych polega przede wszystkim na nie ingerowaniu w naturalne procesy. Nie ma natomiast ograniczeń w poruszaniu się przez turystów po ich terenie, można również zbierać w nich jagody i grzyby. Wędrując po fińskich lasach należy wiedzieć, że nawet na prywatne tereny leśne wstęp na ogół nie jest zabroniony.
Można zagwarantować, że wspaniałe karjobrazy polodowcowe, tajga w dolinach i rozległe torfowiska na długo zapadają w pamięć turystom, którzy odwiedzają ten park.
Głównymi atutami tego kraju są bezpieczne i stabilne społeczeństwo, słabe zaludnienie oraz czyste, atrakcyjne środowisko naturalne.Finlandia oferuje znakomite możliwości rozwijania turystyki specjalizującej się w kulturze, przyrodzie i dostarczaniu wyjątkowych przeżyć. Letnie imprezy muzyczne (np. festiwal operowy w Savonlinna, festiwal muzyki kameralnej w Kuhmo czy świętomuzyki jazzowej w Pori) oferują słuchaczom najwyższy poziom światowy w otoczeniu fińskiej natury. Olbrzymie połacie lasów i liczne zbiorniki wodne tworzą wyśmienite warunki dla entuzjastów wędrówek, kajakarstwa i wędkarstwa.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dlaczego warto jechać do Grecji?


Dlaczego warto jechać do Grecji?

Autorem artykułu jest Anna Rzetecka

Grecja to kraj leżący w południowo-wschodniej Europie i graniczący z Albanią, Macedonią, Bułgarią oraz Turcją. Żaden turysta nie może pominąć jej w swoich wyprawach, gdyż kraj ten uchodzi za idealny do spędzania słonecznych wakacji. 
W ciągu roku jest tu przeciętnie 300 słonecznych dni. 
Klimat Grecji jest typowo śródziemnomorski, dlatego najlepiej jest odwiedzić ten kraj wiosną, aby uchronić się przed upalnym słońcem i temperaturami dochodzącymi do 38-40 ºC. 
Grecję otaczają wody Morza Śródziemnego, Egejskiego oraz Jońskiego, dodatkowo w skład Grecji wchodzą liczne malownicze wyspy jak Korfu, Kreta, Rodos czy Kos, trudno się więc dziwić iż Grecję corocznie odwiedza kilkanaście milionów turystów. 
Grecja ma bardzo bogatą historię i w związku z tym dysponuje wieloma zabytkami, które spotkać można na każdym kroku, jak w stolicy Grecji w Atenach, które w całości godne są uwagi. 
Kraj słońca, bogów i oliwek to idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek, dla nich organizatorzy przygotowują bardzo wiele wycieczek fakultatywnych jak np. rejsy po morzu śródziemnym
W Grecji znajdziemy również wiele klimatycznych knajpek, w których skosztujemy wyśmienitych potraw, a wśród nich: owoców morza, ryb, soczystych cytrusów i aromatycznych sałatek. Trzeba oczywiście wspomnieć iż fundamentem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, a nieodzownym dodatkiem greckiej kuchni miejscowe wino. 
Będąc w Grecji warto zwiedzić takie miejsca jak: Akropol, Partenon, Erechtejon, Delfy, Meteory. 
Grecja to idealny kraj na urlop zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla zakochanych par oraz starszych osób.
Każdy znajdzie tu sposób wypoczynku idealny dla siebie.
---

rejsy po morzu śródziemnym


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Noclegi w Białowieży


Noclegi w Białowieży

Autorem artykułu jest Wiola

Puszcza Białowieska to jeden, obok Wybrzeża, Mazur, czy Bieszczad, z najbardziej turystycznych rejonów naszego kraju. Mieszkańcy okolic Białowieży żyją przede wszystkim z wynajmu pokoi, pensjonatów, itd. Niektórzy oferują naprawdę przyjemny i ciekawy wypoczynek...
To jak bardzo białowiescy gospodarze dbają o swoich klientów chciałabym pokazać na przykładzie jednego z pensjonatów. Firma usytuowana jest przy jednej z tras wyciczkowych. Posesja zajmuje 4500m2. Na jej terenie znajduje się duży staw oraz niesamowicie bogaty, w najróżniejsze odmiany rodzimych gatunków kwiatów i roślin ogród - gospodarze mówią, że to ich własny ogród botaniczny. Otoczenie więc bardzo sprzyja zregenerowaniu sił. Dookoła rozciąga się piękny widok na dolinę Narewki i obszar krajobrazu chronionego Puszczy.
W tym rejonie każdy gospodarz niesamowicie dba o swoją posesję, by odpoczywający na niej turyści zaznali tego, czego nie mają na codzień - spokojnie spędzonego czasu w otoczeniu przyrody.
staw na jednej z posesji
Staw na jednej z posesji
Oprócz malowniczych krajobrazów właściciele oferujący noclegi w Białowieży dbaja o dodatkowe atrakcje dla turystów. Na przykład wspomniana już przeze mnie firma ofruje nie tylko wygodne noclegi w dwupoziomowych apartamentach, ale także zapewnia wyjątkową mżliwość zapoznania się z kulturą podlasia. W osobnym budynku zlokalizowano galerię ukazującą tworczość miejscowych artystów i rękodzielników: obrazy, rzeźby itp. Prowadzone są sezonowe wystawy i wernisaże podlaskich artystów.
Przyjeżdżając więc w okolice Białowieży nie tylko odpoczniesz od miejskiego szumu, nacieszysz oczy pięknymi widokami, ale również miejscowi gospodarze zadbają o twój rozwój wewnętrzny. Dla osób o głębokim wnętrzu wizyta w Puszczy Białowiesksiej będzie niezapomnianym przeżyciem.
---

noclegi w Białowieży

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sposób na nocleg w Poznaniu


Sposób na nocleg w Poznaniu

Autorem artykułu jest Twardy

Poznań jest jednym z najstarszych i największych miast Polski. Miasto to staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem, a co się z tym wiąże przyciąga coraz większą liczbę turystów oraz biznesmenów.
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie Poznaniem oraz wzrost zapotrzebowania na wynajem miejsc noclegowych, w mieście zaczęło powstawać coraz więcej tzw. apartamentów do wynajęcia.
Apartamenty do wynajęcia to mieszkania zlokalizowane przede wszystkim w centrum miasta, dzięki czemu goście mogą znaleźć się w samym środku życia kulturalnego miasta oraz mają znacznie łatwiejszy dostęp do większości atrakcji. Apartamenty stworzone z myślą o wynajmowaniu ich jako miejsca noclegowe, charakteryzuje bardzo wysoki standard. Praktycznie w każdym przypadku, są one wyposażone w luksusowe łazienki i nowoczesne aneksy kuchenne. Powierzchnia pokoi i ich wygląd jest różnorodny, dzięki czemu zarówno metraż jak i wygląd można wybrać według indywidualnych oczekiwań. Bez względu na to, czy lubimy pokoje w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ponadto warto wspomnieć, iż w Poznaniu istnieje możliwość wynajęcia apartamentów w kamienicach stylizowanych na lata 20 i 30 20-tego wieku. W takim mieszkaniu z pewnością poczujemy niepowtarzalną atmosferę i miło spędzimy czas.

Wynajem apartamentów w Poznaniu, z pewnością stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla niedużych pokoi hotelowych. Gwarantuje to bowiem wysoką jakość za niższą cenę. Przykładowo za mieszkanie ok. 55 m2 możemy zapłacić 250 zł za dobę. Zatem bez względu na to, czy spędzamy w Poznaniu weekend czy tydzień oraz czy wizyta ma charakter turystyczny czy biznesowy, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wynajęcia apartamentu. Tego rodzaju nocleg to również doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz osób nie lubiących hoteli, bowiem apartamenty w pewnym stopniu dają możliwość poczucia się jak we własnym domu. Na pewno można się w nich zrelaksować i nie martwić o to , że nasza prywatność zostanie naruszona.
---

Twardy.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Polskie Parki Miniatur


Polskie Parki Miniatur

Autorem artykułu jest Lecho C.

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się  zwiedzanie Parków Miniatur  , których z roku na rok przybywa  w kraju. Oferta  jest zróżnicowana w zależności od regionu
 Oto co można zobaczyć w poszczególnych parkach:
Inwałd: To jedno z bardziej popularnych miast w województwie małopolskim, w którym mieści się Park Miniatur. Atrakcja ta została otwarta w 2007 roku i cieszy się dużym zadowoleniem zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych gości. Na terenie parku można znaleźć miniatury największych i najsłynniejszych budowli z całego świata. Do najchętniej podziwianych należą: Świątynia Akropolu, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, a także Biały Dom. Obiekt ten gwarantuje także doskonałą rozrywkę dla najmłodszych, ponieważ można się tu wybrać do lunaparku albo zielonego labiryntu. Przyjezdni z dalszych stron mogą  spokojnie zaplanować nocleg zatrzymując się np. w Park Hotelu, który jest trzygwiazdkowym, komfortowym hotelem z pięknie wyposażonymi pokojami, restauracją oraz Ogrodem Zimowym.
Kowary: To również bardzo popularne miejsce, w którym mieści się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Na terenie dawnej fabryki dywanów turyści mogą podziwiać przepiękne miniatury największych pałaców, klasztorów, kościołów oraz starówek miast Dolnego Śląska. Oprócz samego podziwiania tych modeli, możliwe jest także poznanie historii wszelkich znajdujących się tam zabytków. Wszystkie miniatury wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu nie są narażone na negatywne działanie złych warunków atmosferycznych. Na zwiedzanie parku turyści powinni sobie przeznaczyć około godziny czasu, tyle mniej więcej zajmuje oprowadzenie przez obsługę parku i pokazanie wszystkich cennych obiektów.
Częstochowa: W mieście tym znajduje się Park Miniatur Sakralnych. Mieści się on przy wyrobisku Złota Góra. Na terenie obiektu zwiedzający mogą podziwiać przepiękne miniatury sakralne takie, jak: Bazylika Narodzenia Pańskiego z Betlejem czy sanktuaria maryjne w Lourdes oraz Fatimy. Obecnie trwają przygotowania do otwarcia ogrodu z roślinami biblijnymi. Park, w którym znajdują się miniatury, jest jedynie częścią całego kompleksu, który zostanie rozbudowany. Mają się w nim jeszcze pojawić park rozrywki oraz park sportu. Na tym etapie powstają place zabaw, które swym wyglądem nawiązują do biblijnej Arki Noego. Pojawiły się też plany stworzenia na terenie obiektu stoku narciarskiego, toru saneczkowego oraz lodowiska.
Hajnówka: Tu powinni wybrać się wszyscy ci, którzy pragną obejrzeć miniatury zabytków regionu, bowiem w mieście tym znajduje się Park Miniatur Zabytków Podlasia. Obiekt znajduje się w niedalekiej okolicy Puszczy Białowieskiej i jest często zwiedzanym obiektem województwa podlaskiego. Turyści mogą zobaczyć tu przepiękne okazy architektury drewnianej, obiektów sakralnych czy pałaców. Przy miniaturach widnieją informacje dotyczące historii każdej budowli oraz związane z nimi ciekawostki, dzięki czemu zwiedzający będą mogli pogłębić wiedzę na ich temat.
Na terenie Polski znajdują się jeszcze inne, mniejsze Parki Miniatur, które również warto zwiedzić, jeśli tylko dysponuje się wolnym czasem. Do tego typu obiektów godnych obejrzenia należą, Park Miniatur Warmii i Mazur znajdujący się w miejscowości Gierłoż, oferujący zwiedzającym kolekcję miniatur największych obiektów obu tych regionów, a także Kaszubski Park Miniatur zlokalizowany w Mirachowie, w którym turyści mogą podziwiać  makiety znanych obiektów z okolic Kaszub oraz Bajkową Krainę prezentującą postaci z bajek i baśni.
Każdy z parków jest wart zwiedzenia, ponieważ w każdym prezentowane są miniatury innych obiektów z przeróżnych regionów, przedstawiające jednocześnie historię polskich zabytków. Zwiedzanie Parków Miniatur to doskonały pomysł na miłe spędzenie dnia dla całej rodziny.
---

noclegi ,kwatery prywatne

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jarosław -walory turystyczne


Jarosław -walory turystyczne

Autorem artykułu jest Piotr Pospiech

Przyroda i tradycja. Urozmaicony krajobraz, bogactwo rzadkich okazów fauny i flory, rozległe kompleksy leśne zasobne w zwierzynę, czyste wody i powietrze, zdrowy klimat oraz bogaty dorobek kultury materialnej i duchowej sprawia, że powiat jarosławski jest wyjątkowo predysponowany do rozwoju turystyki i agroturystyki.
Obecność obok siebie obszarów nizinnych i podgórskich, przepływająca przez powiat rzeka San, dziedzictwo kulturowe - to idealne warunki do uprawiania turystyki kwalifikowanej, specjalnej oraz wypoczynkowej - turystyki górskiej, sportów zimowych, lotniarstwa, sportów wodnych, turystyki konnej, wędrówek pieszych i rowerowych. Korzystny mikroklimat, źródła wód mineralnych w połączeniu z zalesionymi wzgórzami - to znakomita szansa dla rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego.
Bogata historia i lata świetności tych ziem znajdują odzwierciedlenie w różnorodności obiektów zabytkowych szczególnie w budownictwie sakralnym, czy tez zespołach parkowo-dworskich i rezydialnych.
Jedną z głównych atrakcji turystycznych jest stolica powiatu miasto Jarosław. Malowniczo położony na wzgórzu, niegdyś leżący na ważnym szlaku handlowym, dziś przy międzynarodowej trasie E 40 - zachwyca zabudowa rynku z licznymi, bogato zdobionymi kamienicami mieszczańskimi - wśród nich słynna renesansowa kamienica Orsettich, czy też murami obronnymi opactwa Benedyktynek, czy wreszcie monumentalna farą. Pod staromiejską zabudową ciągnie się labirynt lochów częściowo udostępniony zwiedzającym o nazwie: Podziemna trasa turystyczna.
Przebywając w okolicach Jarosławia nie sposób ominąć miejscowości Pruchnik, w którym zachował się unikalny średniowieczny układ urbanistyczny rynku, czy też kamienny kościół gotycki z XIV wieku. Warto zwiedzić dobrze zachowane parki podworskie i zespoły parkowo- dworskie w rozproszone po całym powiecie (m.in. w Boratynie, Chłopicach Rokietnicy, czy Pełkiniach), które są nie tylko ozdobą krajobrazu, lecz przedstawiają cenne zabytki sztuki ogrodnicznej z XVIII i XIX wieku. Godne polecenia są zabytki sztuki cerkiewnej (m.in. Jarosław, Chotyniec, Młyny), czy też znane sanktuaria (w kościele o.o. Dominikanów w Jarosławiu, Jodłówce czy Tuligłowach) licznie odwiedzane przez pątników i turystów.
Bogaty i różnorodny folklor regionu znajduje swoje odbicie w działalności zespołów ludowych, kultywujących obrzędy dawnej wsi. Do tradycji wszedł już Jarosławski Jarmark Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych.
Liczne imprezy kulturalne, wystawy i przeglądy teatralne dają możliwość spędzenia wolnego czasu zgodnie z upodobaniami. Melomanów zapraszają organizatorzy Jarosławskiego Jarmarku Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni", a amatorów muzyki country zaprasza "Festiwal Muzyki Country".
Na wypoczynek zaprasza również okoliczna wieś. Gospodarstwa agroturystyczne oferują przyjezdnym tani pobyt, zdrową żywność własnej produkcji, a przede wszystkim kontakt z przyrodę - wędrówki po malowniczych okolicach, przejażdżki konne, wędkowanie. Doskonałe tereny łowieckie bogate w zwierzynę łowną (sarny, jelenie, dziki, lisy, zające i dzikie ptactwo) to gratka dla amatorów polowań.
Niezaprzeczalne walory przyrodniczo - turystyczne powiatu jarosławskiego to nie tylko bogata oferta dla turystów, miłośników historii, myśliwych czy wędkarzy, ale również olbrzymi potencjał do zagospodarowania.
Sporą atrakcję turystyczną stanowi wieś Radawa, ze swoistym, unikatowym mikroklimatem oraz ścieżką przyrodniczo- dydaktyczną: "Łapajówka - Radawa"
---

http://alex-podroze.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Tuesday, 4 December 2012

Alternatywa dla szlaku na Rysy - Przełęcz pod Chłopkiem


Alternatywa dla szlaku na Rysy - Przełęcz pod Chłopkiem

Autorem artykułu jest Marcin Walczak

Gdy zobaczyłem Przełęcz pod Chłopkiem z Koprowego Wierchu wiedziałem, że będzie to jeden z moich najbliższych, tatrzańskich planów. Nie wiem czy urzekł mnie Chłopek - skała przypominająca kształtem człowieka, czy świadomość kolosalnych ekspozycji na drodze, a może daszek świata w formie Kazalnicy?
Dochodzę do Morskiego Oka i czuję się wyczerpany. Pogoda się popsuła, od słowackiej strony napłynęły mroczne chmury. Robię spoczynek, ażeby ponownie nabrać siłę. W ogóle go nie planowałem, czyżby to klątwa drugiego dnia? He he, niemożliwe. A nad Morskim Okiem wolno zaczyna się coś dziać. Nie ma co prawda tych wszystkich ludzi, co egzystowali tu wczoraj po południu, jednak wyruszają następni piechurzy na Rysy. A mój nierób namawia mnie na drzemkę. Chyba zwariował, za zimno przecież...
Czarny Staw
Poruszając się w stronę Czarnego Stawu zaczynam odczuwać coraz mocniejsze wyczerpanie. Kolana jakieś napięte, leniwie się składają. Gdyby nie te piękne okoliczności natury, bez wątpliwości bym tą sobotę spędził na nieograniczonym lenistwie. Na szczęście nie muszę sprawdzać motywacji. Motywacją jest Przełęcz pod Chłopkiem. Docieram nad Czarny Staw, kolejny, tym razem krótszy odpoczynek. Tak na prawdę to chyba tutaj rozpoczyna się dopiero wycieczka.
Szlak jest dla mnie odkrywczy, nigdy wcześniej nie byłem na Przełęczy. Dlatego zmysły mają co chłonąć, a mój procesor rejestruje wszystko w troszkę dziurawej pamięci. Ma to jeszcze jeden bardzo duży plus - nie myślę tyle o zmęczeniu. Trasa na Chłopka, mimo, że krótsza niż na Rysy, potrafi z człowieka wycisnąć parę kropli potu.
Galeria na Chłopka
Najpierw trasa wspina się w górę wśród kosodrzewiny. Na zaczątku łagodnie, następnie trochę ambitnie. Są też całkiem duże i płaskie płyty skalne. W niektórych miejscach bardzo dobrze oszlifowane przez schodzące w poprzednich czasach lody. Czym jestem wyżej, tym powiększa się perspektywa Czarnego Stawu i umieszczonego poniżej - Morskiego Oka. Docieram do tzw. "Bandziocha", czyli Kotła Mięguszowickiego ok. 1725 m n.p.m. Przeznaczam chwilę na wyszukiwanie opisywanej przez Józefa Nykę koleby. Bardzo blisko szlaku znajduje się jedna koleba, lecz nie mam pewności czy autor książki miał ją na intencji? Koleba ta niegdyś posługiwała pasterzom, a aktualnie taternikom. A sam Bandzioch jest bardzo osobliwy! Co prawda roślinność tutaj nie jest zbyt wyrafinowana. Prezentuje się raczej srogo, lecz jakże fascynująco! Wcina się on pomiędzy Mięguszowickie Szczyty - Czarny (2410 m) i Wielki (2438m). Wyraźnym miejscem jest strefa wiecznego śniegu, mająca zadatki szczątkowego lodowczyka.
Tatry
Przemieszczam się obok nadmienionej koleby i przez rumowiska skalne zmierzam pod północne ściany Kazalnicy. W niektórych miejscach są one pionowe i gładkie. Jak dla mnie nie do osiągnięcia. Dalej znajduje się skalisty źlebek, z jakiego tak po trochu ciurkała woda. W innych sposobnościach, z pewnością moc tego zjawiska byłaby ogromniejsza. Musimy najpierw obejść Kazalnicę, aby w najłatwiejszy sposób na nią się dostać.
Morskie Oko
Wyruszam przyjrzeć się z bliskiej odległości zachwycającej galeryjce. Najpierw dostaję się granią pod kopułę Mięguszowickiego Szczytu Czarnego. Następnie ślad jest wcięty pod skosem w elewację wierzchołka i doprowadza nas do galeryjki. Ekspozycja jest nawet fajna, użycza trochę adrenaliny. Przy dobrych warunkach, jedyny kłopot, polega na tym, jakiego rodzaju myśli zdominuje naszą głowę.
W oddali: Murań, Hawrań i Płaczliwa Skała
A sama Przełęcz pod Chłopkiem znajduje się na wysokości 2307 m n.p.m. Umieszczona jest pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami - Czarnym i Pośrednim. Nazewnictwo wywodzi się od widocznej z oddali (np. znad Morskiego Oka), bardzo charakterystycznej ustronnej turni na wschodnim zboczu przełęczy. Turnia ta ma wysokość 15 metrówj i do złudzenia przypomina chłopka znajdującego się na przełęczy. Tak również ta turnia pozostała nazwana - Chłopek.


---

2be isnpired - wycieczki w góry

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wycieczka do Parku Lwów w Johannesburgu


Wycieczka do Parku Lwów w Johannesburgu

Autorem artykułu jest Darek Hencner

Przy okazji pobytu w Johannesburgu w RPA polecam odwiedzenie Parku Lwów. Można tam zobaczyć bardzo rzadko występujęce na wolności białe lwy. Istnienie białych lwów było legendą do 1975 roku.
Tradycyjna legenda afrykańska powtarzana z pokolenia na pokolenie mówi biały lew jest dzieckiem Boga Słońca i został zesłany na Ziemię w gwieździe dla ochrony całej rasy ludzkiej. Nasuwa się pytanie, jeśli był wysłany żeby bronić ludzi, dlaczego ludzie je zabijają? Legenda przez długi czas była tylko legendą, nikt nie widział białego lwa do 1975 roku, kiedy to strażnik parku Timbavati natknął się na trzy białe lwiątka. Znalezisko to miało miało tym większe znaczenie że lwiątka znaleziono w Timbavati co w języku Shangaan znaczy „miejsce gdzie gwiezdne lwy przybyły na Ziemię”. W czasie mojego dwudniowego pobytu w Johannesburgu, pierwszą atrakcją jaką pragnąłem zwiedzić był Park Lwów słynący z pokaźnej grupy białych lwów. Tym bardziej że jeśli miejsce to odwiedzili i byli zadowoleni Chris Daughtry, Shakira, Timbaland, Paul Walker i Natalie Portman, mnie też powinno się spodobać. To nie ważne że Born Free i Światowe Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt (WSPA) odradzają odwiedzania Lion Parku. Są zdania, że przyzwyczajanie lwów do ludzi może skrócić ich życie i prowadzi do konfliktu pomiędzy lwem i człowiekiem. Właściciele Parku Lwów tłumaczą, że pieniądze, które płaci się za bilety wstępu idą na ochronę naturalnego środowiska, jednak negatywny wpływ na rehabilitację lwów znacznie przewyższa szkody. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, Johannesburg to bardzo duże miasto, transport publiczny praktycznie tutaj nie funkcjonuje. Nie zdecydowałem się na wypożyczenie samochodu że względu na lewostronny ruch i wysokie ceny w wypożyczalniach samochodów. Na szczęście w internecie znalazłem lokalne biuro podróży prowadzone przez Polaka. Oni odebrali mnie z lotniska, zawieźli do hotelu, po kąpieli i krótkim odpoczynku byliśmy gotowi na zwiedzanie Lion Park. Jeśli wolisz pojechać tam wypożyczonym samochodem, podaję współrzędne GPS S25.59.663 E027, 55.847
Informatory turystyczne mówią że Park Lwów założony został listopadzie 1966 roku przez cyrk Chipperfields. Od samego początku inwestycja okazała się to ogromnym sukcesem, głównie dzięki położeniu w centrum prowincji Gauteng, w pobliżu Johannesburga i Pretorii. Wszystkie lwy czują się tam jak u siebie w domu, panuje tutaj przecież klimat w jakim żyją na wolności. Dlatego Park Lwów nie możemy uważać za zoo, rezerwatem też chyba nie jest. Podzielony na dwie części, pierwsza to roślinożercy z zebrami, żyrafami i większość gatunków antylop niegdyś żyjących na tych terenach. Druga część to kilka ogrodzonych wysokim płotem stanowisk z lwami, likaonami i gepardami. W centralnej części, zaraz obok miejsca gdzie robione są zdjęcia z młodymi lwami można zobaczyć sympatyczne surykatki.
Nasze safari po Lion Park rozpoczęło się zwiedzaniem największej części z żyjącymi ta antylopami, żyrafami i strusiami. Nie chcieliśmy marnować tutaj czasu, przyjechaliśmy tutaj żeby podziwiać białe lwy. Pomimo że lwy były wychowane przez ludzi, robiono z nimi zdjęcia, karmiono z ręki, cały czas mają wrodzony instynkt drapieżnika. Problemem jest że nie rozumieją strategii polowania, na wolności zginęły by z głodu. Mogą być niebezpieczne dla zwiedzających, dlatego niedozwolone jest otwieranie okien w samochodach dla lepszych zdjęć. Przewodnik powiedział nam że biały lew to nie albinos. Posiadają one gen recesywny, czyli ukryty element informacji genetycznej lub genotypu. Biały kolor lwów przeniesiony będzie do pokolenia następnego i w tym następnym pokoleniu ujawni się, gdy jego partnerem będzie identyczny gen recesywny. Recesywny gen nie ujawni się gdy jego partnerem będzie gen dominujący. Nie do uwierzenia że znany czarownik Zuluski Credo Mutwa nie tylko przewidział w latach 60 tych że mityczne białe lwy pojawią się na Ziemi, ale wskazał też miejsce gdzie to nastąpi. Kiedy w 1975 roku strażnik parku natknął się na lwiątka, było to w odległości tylko 47m od przewidzianego miejsca. 
W Hollywood krążą pogłoski o kręcenia filmu o Lindzie Tucker, słynnej działaczce na rzecz ochrony białych lwów. W czasie jej pobytu w Parku Narodowym Krugera wydarzyło się coś trudnego do wytłumaczenia. Podczas nocnego safari, samochody zostały okrążone przez stado rozwścieczonych lwów. Uczestnicy safari byli pewni że będą zabici, nagle w buszu pojawiła się stara kobieta niosąca na plecach dziecko. Podeszła powoli i weszła na jeden z samochodów. Jej obecność uspokoiła lwy. Linda Tucker dowiedziała się później że była to Maria Khosa, znana lokalna szamanka uważana za obrońcę lwów.
Zanim ukaże się wspomniany film, polecam obejrzenie filmu White Lion nakręconego w Republice Południowej Afryki. Brały w nim udział właśnie lwy z Lion Parku.
Biały lew widziany w czasie wycieczki do Parku Lwów w Johannesburgu
---

Darek Hencner, turysta, miłośnik wycieczek do Afryki

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zakopane wciąż podnosi standardy


Zakopane wciąż podnosi standardy

Autorem artykułu jest papaj

Pomimo, iż Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, także w sezonie letnim przyciąga ogromną ilość turystów. Zjeżdżają się tu nie tylko miłośnicy górskich wycieczek, ale również osoby starsze, dzieci, czy firmy organizujące szkolenia dla pracowników.
Mieszkańcy Zakopanego już dawno postawili na rynek turystyczny, dbając o zaplecze noclegowe i atrakcje dla swoich gości. Możliwości jest wiele: od górskiego schroniska, przez drewniane wille oferujące regionalną kuchnię, po bardziej luksusowe pokoje. Dla najbardziej wymagających turystów najodpowiedniejsze będą apartamenty. Zakopane w ostatnich latach bardzo wzbogaciło swoją ofertę, jeśli chodzi o zakwaterowanie z “wyższej półki”.

Luksusowe apartamenty ulokowane są zazwyczaj w urokliwych zakątkach miasta, tak, aby goście cieszyli się ciszą i spokojem, a równocześnie mogli szybko i łatwo dostać się do centrum. Pokoje wyróżniają się eleganckim i funkcjonalnym wnętrzem, nierzadko projektowanym przez architektów wnętrz. Dodatkowy komfort stanowi obecność sprzętów niezbędnych dla gospodarstwa domowego – żelazka, suszarki do włosów, odkurzacza. Niektóre apartamenty dostosowane są także do potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Znaleźć w nich można wanienkę, krzesełko, czy łóżeczko dla dziecka. Nierzadko w wyposażeniu znajdziemy telewizor, kuchenkę mikrofalową. A często można także korzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak dostęp do internetu, bądź sauna.
Ekskluzywne apartamenty Zakopane stawia jako alternatywę wobec pokoi hotelowych. Zasadniczą różnicą jest fakt, iż nocleg w apartamencie daje gościom zdecydowanie więcej intymności. Można poczuć się swobodnie, niemal jak we własnym mieszkaniu, skorzystać z wyposażonej kuchni, ciesząc się przy tym pięknym widokiem z okna.
Goście, którzy poszukują spokoju i bliskości natury, a równocześnie cenią prawdziwy wypoczynek i wygodę, z całą pewnością odnajdą to wszystko w stolicy Tatr. Bez wątpienia piękna przyroda, świeże powietrze pozwolą na odpoczynek. Bez względu na fakt, czy preferujemy aktywny, czy bierny wypoczynek, każdy znajdzie dla siebie odpowiednie atrakcje. Mamy do dyspozycji wiele tras pieszych i rowerowych z pięknymi widokami. Możemy także skorzystać z licznych basenów dostępnych na terenie miasta, czy też aquaparku.
Kolejną zaletą Zakopanego jest pyszne jedzenie jakie serwowane jest w restauracjach. Właściciele gastronomii stawiają na regionalne rarytasy. Od pewnego czasu kuchnia regionalna jest bardzo pożądana przez gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Niewątpliwie możliwość spróbowania potraw z produktów, które są dostępne tylko w pewnych regionach jest kusząca.
---

Nocleg Zakopane

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Góry idealne na urlop


Góry idealne na urlop

Autorem artykułu jest papaj

Każdy ma własny sposób na spędzanie urlopu. Niektórzy potrafią zaplanować wypoczynek już wiele miesięcy wcześniej, prześledzić najciekawsze oferty i zarezerwować wymarzony hotel. Są też tacy, którzy na wakacje wyjeżdżają spontanicznie, pakują się w pośpiechu i nie mają czasu na sprawdzenie miejsc noclegowych.
Jeśli należysz do drugiej grupy, w niektóre zakątki Polski możesz udać się bez obaw. Takim miejscem z całą pewnością jest Podhale. Już jadąc zakopianką, nie sposób nie zauważyć tabliczek „nocleg Zakopane”, trzymanych przez czekających na turystów górali. Zatrzymanie się przy takiej ofercie nic nie kosztuje, a kto wie, czy nie spełni ona Twoich oczekiwań. Gdy okaże się, że pokój odbiega od wyobrażeń, nie należy się zniechęcać. Jeśli chodzi o nocleg, Zakopane dysponuje szeroką i różnorodną ofertą.

Pierwszą z możliwości są górskie schroniska. Miejsce to odpowiednie jest dla miłośników Tatr. Dotarcie do nich wymaga odrobiny wysiłku, jednak nagrodą są piękne widoki i niepowtarzalne tatrzańskie powietrze. W sezonie letnim nie ma co liczyć na miejsce w pokoju, jeśli nie zrobiło się wcześniej rezerwacji. Można za to przespać się na podłodze w jadalni, dlatego warto zabrać ze sobą śpiwór i karimatę.

Kolejną możliwością jest nocleg w góralskiej willi. Takich miejsc nie brak w Zakopanem. Wille można nazwać małymi hotelami urządzonymi w podhalańskim stylu. Dużą zaletą tych miejsc jest ich oferta gastronomiczna, czyli regionalna kuchnia. Oczywiście możemy też zarezerwować pokój w hotelu. Oferta ta skierowana jest głównie do gości przyzwyczajonych do wysokiego standardu. Wiele z zakopiańskich hoteli dysponuje własnym salonem SPA. Możemy także wynająć apartamenty. Zakopane dysponuje zarówno niedrogimi, jak i luksusowymi apartamentami. Takie miejsce noclegowe idealne dla turystów, którzy cenią spokój i intymność. Najbardziej ekskluzywne apartamenty urządzone są w wyszukanym stylu, oferują dostęp do internetu, a nawet własną saunę. Oczywiście standardem jest wyposażenie w wszystkie sprzęty, jakie mamy w swoich domach między innymi telewizor, mikrofalówka.

Turyści mogą śmiało wybierać w bogatej bazie noclegowej w Zakopanem. Gdyby jednak nic nie okazało się zadowalające, zawsze można przenocować na drewnianej ławce przed górskim schroniskiem. Widok po obudzeniu z całą pewnością zaprze dech w piersiach. Aczkolwiek z drugiej strony jest to ryzykowny manewr, gdyż noce w górach generalnie są chłodne. Oczywiście w zimie nie ma takiej możliwości, gdyż grozi to po prostu zamarznięciem.
---

apartamenty zakopane

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Cała woda wszechświata


Cała woda wszechświata

Autorem artykułu jest Piotr Przybylski

Z tętniącej śpiewem i tańcem stolicy Argentyny tylko dzień drogi dzieli nas od miejsca, gdzie do uszu wpada jedynie potężny i nieustający huk. Swą intensywnością dominuje całą przestrzeń i powoli wciąga w swą głębię, zupełnie jak gdyby wrota piekieł się otworzyły i dochodził nas dźwięk buchającego diabelskiego pieca.
Nic dziwnego, że to wyjątkowe miejsce nosi pełną złowieszczych mocy nazwę – Garganta del Diablo. Najefektowniejszą z kilkuset kaskad tworzących Wodospady Iguazu można obejrzeć z bliska dzięki drewnianej kładce, która idąc nad spokojnym nurtem rzeki kończy się nad piekielnym urwiskiem.
Przebiegając wzrokiem po szerokim korycie rzeki i podziwiając niesamowite ilości wód, które w każdej sekundzie roztrzaskują się kilkadziesiąt metrów niżej, trudno oprzeć się wrażeniu, że przelewa się tutaj cała woda wszechświata.
Wodospady Iguazu, znajdujące się na granicy Brazylii i Argentyny, nie są ani najwyższe na świecie, ani nie przodują pod względem rocznego przepływu wody, ale niezwykłe położenie, malownicza sceneria i 275 kaskad różnej wielkości powodują, że rokrocznie do Iguazu przybywają miliony turystów pragnących zajrzeć do Gardzieli Diabła.
Jednak Iguazu to nie tylko Garganta del Diablo, ale także mnóstwo innych, mniejszych, ale równie malowniczych kaskad, wśród których poprowadzone zostały ścieżki, z których podziwiać można ten niezwykły spektakl przyrody. W zależności od kraju, z którego oglądać będziemy wodospady, będziemy albo na scenie – w Argentynie, albo na widowni – w Brazylii. Wodospady, podobnie jak góry, inaczej prezentują się z bliska, kiedy mamy je na wyciągnięcie ręki, a zupełnie inaczej z daleka, kiedy można ogarnąć wzrokiem rozmach Matki Natury.
 Całodzienna wędrówka po tym niezwykłym kompleksie daje się we znaki, zwłaszcza w upalne dni. Wówczas warto zatrzymać się chwilę dłużej na tarasie nad zapierającą dech w piersiach Gardzielą Diabła i dać się zmoczyć drobinkom wody, które wbrew prawom grawitacji unoszą się powoli w górę nad kipielą.
I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie pewna niepokojąca i nurtująca myśl – skoro niedaleko pod nami znajduje się piekło, to skąd tu, do diabła, tyle wody?
---

Źródło: http://blog.1but.pl/cala-woda-wszechswiata_326.html

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Urlop w Maroko


Urlop w Maroko

Autorem artykułu jest kornpp

Maroko to niewielkie państwo w północno-zachodniej Afryce. Wyróżniają go góry oraz kamienisto – piaszczyste tereny Sahary. Leży nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego, a klimat należy do gorących.
MarokoW ostatnich latach coraz większa liczba turystów odwiedza Maroko, poszukując tu miejsc, by spędzić wolny czas. Zapewne większość osób kojarzy Maroko z miastem Casablanca, ale nie tylko to jedno miejsce jest warte uwagi. Wymienić tu trzeba: Rabat, Marrakesz, Tanger czy Agadir.

Obiekty religijne są jednymi z podstawowych atrakcji turystycznych Maroka. Jednak jest też wiele innych ciekawostek, które naprawdę warto zobaczyć.  Jedną z nich są antyczne wały obronne, a drugą medina w Essaouira. Warto też zapoznać się z eksponatami znajdującymi się w Muzeum Dar Si Said. Bardzo interesującym obiektem są pozostałości rzymskiego miasta Sala Colonia.

Niewątpliwie urokliwym miejscem są dla turystów targi pełne egzotycznych i oryginalnych towarów porozkładanych na kolorowych straganach. Atmosfera tego miejsca  jak magnes przyciąga turystów, którzy chcą poczuć klimat robienia tam zakupów.

Jedną z największych atrakcji są przejażdżki na wielbłądach, które docierają do najciekawszych miejsc w Maroku. Już same targi wielbłądów budzą wielkie zainteresowanie wśród przyjezdnych, którzy udają się na nie tylko po to, aby popatrzeć jak handlarze prezentują zwierzęta.

Maroko to nie tylko piaski, ale też plaże i piękne oazy z bujną roślinnością, które urzekają swą oryginalnością. Zaleta tego miejsca to też smaczne i soczyste owoce jak daktyle czy pomarańcze.
Hotele, domy wypoczynkowe czy apartamenty w Maroko nie stanowią problemu i zawsze można znaleźć tu miejsce. Kraj ten jest przygotowany na przyjazd turystów, których coraz więcej tu przybywa.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zakopane dla każdego.


Zakopane dla każdego.

Autorem artykułu jest papaj

Zakopane od lat cieszy się popularnością wśród turystów. Kiedyś najważniejszą atrakcją były stoki narciarskie i tatrzańskie szlaki. W ostatnich latach miasto bardzo wzbogaciło swoją ofertę. Mowa tu nie tylko o możliwościach spędzania wolnego czasu.
Zimą największą popularnością nadal cieszą się stoki narciarskie. Ale trzeba pamiętać, że również w lecie mamy wiele atrakcji do dyspozycji. Alternatywą dla sportów zimowych jest aquapark ulokowany w centrum miasta, w którym można nie tylko pływać, ale także zagrać w kręgle. Park linowy, czy zjeżdżalnia grawitacyjna, to atrakcje, jakie czekają na turystów na stoku Gubałówki. Wśród bardziej wyszukanych form spędzania wolnego czasu można wymienić wyprawy na quadach, wspinaczkę po skałkach, czy spływ Dunajcem w pontonach. Oczywiście ekstremalne rozrywki odbywają się pod czujnym okiem ratowników. Po wyczerpującym dniu można odpocząć w kawiarni, czy restauracji, lub bawić się do rana w klubie. W Zakopanem znajdzie się także coś dla amatorów kultury – nie brak muzeów i galerii, dobrą sławą cieszy się również Teatr im. S. I. Witkiewicza.

Zakwaterowanie nie powinno stanowić problemu dla turystów. Wystarczy wpisać w Google hasło „nocleg zakopane”, by przekonać się, że oferta jest naprawdę bogata. Wybierać można wśród luksusowych hoteli i samodzielnych apartamentów, pensjonatów o średnim standardzie, czy choćby schronisk PTTK usytuowanych w malowniczych, tatrzańskich dolinach. Nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o nocleg, Zakopane gotowe jest zaproponować swoim gościom coraz dogodniejsze warunki.

Coraz więcej turystów zwraca uwagę na komfort rezerwowanego noclegu, a jednocześnie wyższe koszty schodzą na drugi plan. Z tego względu, mieszkańcy zaczęli inwestować w noclegi, które oferują wyższy standard. Wynajmując apartament, Zakopane stać się może na czas wyjazdu naszym drugim domem. A dzieje się tak z tego względu, że mamy do dyspozycji wszelkie sprzęty kuchenne, a często możemy także mieć do dyspozycji saunę.

Niestety Zakopane ma także swoje słabe strony. Bez wątpienia największym minusem wakacji w Tatrach jest dojazd. W sezonie, podróż Zakopianką często przeciąga się do wielu godzin podróży, co  może powodować frustrację wśród przybywających na Podhale turystów. Osoby mało odporne na stres związany z wielogodzinną i powolną jazdą samochodem, powinny zastanowić się nad podróżą pociągiem. Najważniejsze, aby już na samym początku urlopu nie stracić pogody ducha. Urlop ma być dla nas przyjemnością, a nie powodem do stresu.
---

Nocleg Zakopane

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rejsy po morzu śródziemnym - warto wiedzieć


Rejsy po morzu śródziemnym - warto wiedzieć

Autorem artykułu jest Anna Rzetecka

Rejsy statkiem pasażerskim to nietradycyjny sposób na spędzenie słonecznych wakacji. Obecnie wiele biur podróży prowadzi taką usługę w bardzo bogatej ofercie.
Moda na rejsy po morzu śródziemnym wkroczyła do naszych biur już klika lat temu i cieszy się dużym powodzeniem. Często takie wyprawy serwują sobie nowożeńcy czy zakochane pary ale i ludzie pragnący inaczej spędzić czas niż na tradycyjnej plaży.
Warunki na statku pasażerskim są bardzo dobre czym umożliwiają gościom rejs w luksusowych warunkach. Na statkach wycieczkowych klasy Voyager znaleźć można wszystko; od ścianki wspinaczkowej i lodowiska po Promenadę Królewską.
Pojemność dużych statków pasażerskich to około 3 tysiące gości i 1 tysiąc pracowników obsługi.
Kabiny mają średnio od 15 m2 - 130 m2, w zależności od kategorii. W kabinie znajdują się takie udogodnienia jak: łazienka oraz toaleta, TV, Internet, telefon, klimatyzacja, sejf. Istnieją oczywiście kabiny dla osób niepełnosprawnych.
Na statku pasażerskim pływającym po morzu śródziemnym jest bardzo wiele atrakcji oraz udogodnień. Poczynając od bardzo dobrze wyposażonych restauracji, barów, przez kasyna, po lodowisko, kino, dyskotekę bibliotekę, kafejkę internetową czy teatr.
Oczywiście główną atrakcją dla gości są baseny, jacuzzi oraz wellness &spa. W końcu po to jedzie się latem na wakacje. Dla dzieci na statku znajdują się kluby, które podzielone są wg grup wiekowych oraz przedszkola.
Przykładowy rejs po morzu śródziemnym trwa 9 dni i podczas tych dni statek przepływa z jednej miejscowości do drugiej a podczas postoju goście statku mają czas na zwiedzanie. Podczas rejsu można zwiedzić miedzy innymi takie miejsca jak: Sycylię we Włoszech, Ateny i Pireus w Grecji oraz oczywiście wypocząć podczas pobytu na morzu.
Na statku istnieje samodzielny punkt medyczny, w którym w razie potrzeby zostanie udzielona pomoc medyczna.
Urlop na statku pasażerskim to jakby pobyt w małej miejscowości turystycznej, bardzo duża atrakcja, dlatego polecam wszystkim taki sposób na spędzenie urlopu.
---

Rejsy po morzu śródziemnym

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wydarzenia XXw. na ziemi jarosławskiej

TrovaOfferte Inverno 2011

Wydarzenia XXw. na ziemi jarosławskiej

Autorem artykułu jest Piotr Pospiech


W październiku 1918 r. zrzuciła ziemia jarosławska jarzmo zaborczej niewoli stając się częścią niepodległej Polski. Pierwsze lata powojenne wykazały wiele przemian polityczno - społecznych przy dużej aktywności chłopskiej i robotniczej. Częste były tutaj wiece i manifestacje na rzecz zmian w kapitalistycznym sposobie rządzenia.

 Radykalne były także dążenia miejscowego chłopstwa domagającego się podziału wielkich majątków ziemskich, już w pierwszych latach powojennych. Wtedy take powiększył się Jarosław, uzyskawszy nieco przestrzeni na zabudowę. Miasto zelektryfikowano po r. 1928, ale liczba zakładów niewiele się zwiększyła.


W związku z tym narastały w Jarosławszczyźnie problemy gospodarczo - społeczne. Wzmógł się szczególnie ruch robotniczy spod znaku PPSD a potem KPP, KPZU i innych stronnictw, współdziałający coraz więcej ze wzmagającym się radykalnym ruchem mas chłopskich. Przeprowadzona po r. 1925 reforma rolna na tutejszym terenie nie zaspokoiła głodu ziemi istniejącego tutaj od dawna. Powiat jarosławski był bowiem zawsze rolniczy i po 1918 r. pozostał nadal bazą surowcową przy żyznej na ogół ziemi. Duże obszary ziemi w Jarosławszczyźnie należały w dalszym ciągu do wielkich majątków, wzrastała natomiast liczba gospodarstw karłowatych. Zmuszało to wielu wieśniaków okolicznych do szukania pracy poza granicami ziemi jarosławskiej. Mimo pewnej poprawy koniunktury po r. 1934 Jarosław i jego okolica nie wróciły do dawnego rozkwitu gospodarczego, zwłaszcza, zawiodły nadzieje włączenia ziemi jarosławskiej do rozwijającego się wtenczas tzw. Centralnego Okręgu Przemysłowego i Jarosławszczyzna pozostała na uboczu ówczesnej Polski międzywojennej przy dużej stosunkowo kulturze rolnej.


W latach 1929 - 1933 panuje powszechny kryzys ekonomiczny. Protestem przeciwko ówczesnej rzeczywistości są raz po raz wybuchające strajki w mieście i okolicznych wioskach.
Rozdarty wewnętrznie kraj zastaje wrzesień 1939 roku. Tak jak wszędzie, tak i w Jarosławiu nastąpił krwawy etap historii. Rozpoczął się od bombardowania miasta i okolicy przez niemieckie lotnictwo. W dziątym dniu września wkroczyły do miasta oddziały Wehrmachtu. Pierwszy terror i rozstrzeliwania jeńców były preludium martyrologii. Gestapo od samego początku rozpoczęło swą zbrodniczą działalność - pewnie i z rozmachem; albowiem jeden z katów Schmidt, były mieszkaniec Jarosławia z łatwością trafiał na ogniska patriotyczne. Nieprzypadkowo więc jeden z pierwszych transportów do Oświęcimia tworzą między innymi jarosławianie. Znowu w historię wplątał się klasztor dawnego Opactwa Benedyktynek. Któryś raz już z kolei w swoich dziejach wzgórze jest świadkiem wydarzeń; w okresie okupacji mordowani są tam setkami Polacy i Żydzi. W lipcu 1944 trzask pepesz o grzmoty dział radzieckich - zwiatowały rychłe wyzwolenie. Niemcy otoczeni od wschodu, północy i południowego zachodu przez armie I Frontu Ukraińskiego pod dowództwem marszałka Koniewa zrezygnowali z obrony, ratując się paniczną ucieczką. Dzięki temu miasto w zasadzie nie ucierpiało na wskutek walk frontowych, bo były one krótkie, ale została na miejscu grupa podpalaczy hitlerowskich, która miała obrócić w wszystko w perzynę. Niszczyciele dokonali wiele spustoszeń, choć nie na tyle, aby zupełnie zatrzeć ślady swojej krwawej działalności. Nie spłąnął też klasztor Benedyktynek mimo, że pochodnia została rzucona do magazynu z materiałami pędnymi. Ogień był tak silny, że topił się strop - zostawiając do dziś oryginalne, nie zamierzone w efekcie i wymowne w swej niezwykłej acz niesamowitej urodzie sklepienie.


Następne ważne dla Jarosławia wydarzenia, to niewątpliwie wybudowanie wielu dużych i nowoczesnych zakładów przemysłowych jak fabryki pieczywa cukierniczego "San", zakładów dziewiarskich "Jarlan", huty szkła opakowaniowego "Jarosław", Zakładów Zbożowych, a także zmodernizowanie istniejących, jak chociażby Zakładów Mięsnych. Inwestycje te sprawiły, że Jarosław stał się liczącym się na mapie gospodarczej kraju miastem o osmiowiekowej przeszło historii.
W powojennym obrazie miasta niepoślednie miejsce przypisać należy sprawie ratowania starego miasta. Zaniedbane przez dziesiątki lat dawne podziemne składy kupieckie, ciągnące się pod całym niemal miastem w 2-3 kondygnacjach, powodowały liczne awarie budowlane, szczególnie groźne na starówce. Prowadzone przez szereg lat pod kierunkiem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prace pochłonęły wiele środków i energii, ale niebezpieczeństwo zapadania się domów zostało całkowicie usunięte. Podsumowaniem tego etapu było otwarcie 1 czerwca 1984 roku podziemnej trasy turystycznej im. prof. Feliksa Zalewskiego - człowieka, który zapoczątkował dzieło ratowania Starego Miasta.

---

http://alex-podroze.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przykładowe szlaki w Jarosławiu i okolicach

TrovaOfferte Inverno 2011

Przykładowe szlaki w Jarosławiu i okolicach

Autorem artykułu jest Piotr Pospiech


Dalej znadziecie, opis szlaków po samym Jarosławiu, także opis  Ścieżki Przyrodniczo - Dydaktycznej: "Łapajówka - Radawa" dla turystyki pieszej i rowerowej, również charakterystykę podziemnej trasy im. prof. Feliksa Zalewskiego

Szlaki miejskie

I - Rynek:: ratusz, muzeum, podziemna trasa turystyczna, cerkiew konkatedralna pw. Przemienienia Pańskiego, kolegiata pw. Bożego Ciała, kosciół pw. Św. Mikołaja i św. Stanisława (d. Opactwo Benedyktynek), kościół pw. Św . Ducha - kamienice secesyjne ul. Kraszewskiego i słowackiego, kościół pw. Trójcy Świętej (klasztor OO. Franciszkanów - Reformatów), stary Cmentarz, Bazylika Matki Bożej Bolesnej (klasztor OO. Dominikanów).

II - Bazylika Matki Bożej Bolesnej, kościół pw. Trójcy Świętej, kościół pw. Świętego Ducha, kolegiata pw. Bożego Ciała, Cerkiew konkatedralna pw. Przemienienia Pańskiego, kościół pw. Chrystusa Króla, klasztor SS. Niepokalanek.

Podziemna trasa turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego

Podziemna trasa turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego znajduje się w kamienicy Rynek 14. Z inicjatywy prof. Feliksa Zalewskiego w listopadzie 1962 r. pojawiła się w Jarosławiu 7 - osobowa ekipa Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Bytomiu, która przystąpiła do pierwszych prac zabezpieczających Starówkę.. Podziemia znajdowały się w bardzo złym stanie technicznym, niektóre wyrobiska nie posiadały obudów ceglanych, inne obudowane były częściowo /odcinkowo/ lub w całości, mocno były nadwerężone i wymagały natychmiastowych wzmocnień. Groziło to zawaleniem sklepień i kolejnymi katastrofami budowlanymi. Odkrywane nowe podziemne korytarze wzbudzały coraz większą ciekawość społeczeństwa miasta. Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu społeczeństwa, postanowiono udostępnić część słynnych już w całym kraju jarosławskich podziemi do zwiedzania. Wybór padł na ciekawy układ korytarzy pod kamienica rynek 16 / obecnie nr 14/. 1.06.1984r. nastąpiło otwarcie trasy. Udostępniona do zwiedzania długość trasy wynosi 180 m, zaś różnica poziomów 8,5m.

Szlak dworski

Jarosław - Pawłosiów - Chłopice - Więckowice - Tyniowice - Węgierka - Rokietnica.

Ścieżka Przyrodniczo - Dydaktyczna: "Łapajówka - Radawa" dla turystyki pieszej i rowerowej.

Ścieżka została utworzona w 1999 r. dzięki staraniom nadleśnictwa Radymno. Przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej, a jej podstawowy przebieg wyznacza nasyp dawnej kolejki leśnej Czartoryskich.
Na trasie ścieżki rozlokowanych jest 10 przystanków wyposażonych w tablice informacyjne. Kierunek zwiedzania wyznaczają biało - niebieskie znaki malowane na drzewach, o zmianie kierunku sygnalizują strzałki. Długość ścieżki wynosi 3,5 km, czas przejścia wynosi ok. 2,5 godz.
Prezentowana ścieżka pozwala na zapoznanie się z interesującymi zbiorowiskami leśnymi Lasów Sieniawskich, funkcjonowaniem lasu jako miejsca bytowania licznych gatunków roślin i zwierząt, jego roli w przyrodzie i podstawowych i podstawowych zasadach zagospodarowania przez leśników. Dodatkowo ścieżka umożliwia zapoznanie się z niektórymi elementami bogatej historii tych terenów. Ścieżka biegnie przez lasy porastające teren miedzy Radawą a Wiązownicą, stanowiące południową część tzw. Lasów Sieniawskich.

---

http://alex-podroze.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pogranicze jarosławskie w mrokach średniowiecza

TrovaOfferte Inverno 2011

Pogranicze jarosławskie w mrokach średniowiecza

Autorem artykułu jest Piotr Pospiech


Rywalizacja o pogranicze jarosławskie między trzema państwami: polskim, ruskim i węgerskim w XI i XII wieku była dla tych ziem okresem bardzo niespokojnym.

Z tego też okresu pochodzi pierwsza źródłowa wzmianka o Jarosławiu, a ściślej z 1152 roku, kiedy to wiadomość o nim umieszczono w Kronice Ruskiej w związku z walkami o warowny gród jarosławski.Władali nim wówczas książęta ruscy, którzy w X i XI wieku opanowali Grody Czerwieńskie, stanowiące niegdyś wschodnie rubieże państwa piastów.


Jarosław położony na skrzyżowaniu ważnego szlaku handlowego wiodącego od Morza Czerwonego na zachód Europy z drogą wodną, jaką stanowił San, miał dobre warunki rozwoju, chociaż przejście ziem ruskich w XIII stuleciu pod władzę tatarską spowodowało upadek znaczenia warowni jarosławskiej, położonej na pograniczu polsko-ruskim. W związku z niepewnością stosunków plitycznych zmalało równocześnie znaczenie przygrodowej osady jarosławskiej, jako nadrzecznego targowiska o przeważającej już wówczas ludności rzemieślniczo-kupieckiej. Otrzymała ona w 1323 roku - według późniejszych wzmianek źródłowych - po raz pierwszy miejskie prawa lokalizacyjne. Niestety zaginięcie pierwszego dokumentu lokacyjnego nie pozwala dokładnie oznaczyć treści tych uprawnień, w każdym razie już samo ich nadanie było potwierdzeniem wzrastającej roli Jarosławia. Zmieniała się również cała ziemia jarosławska - określana tak w dokumentach z XIV wieku - przez zwiększone osadnictwo, idące tutaj przeważnie od zachodu w ciągu XIII stulecia.


Za czasów Kazimierza Wielkiego obszar jarosławski dostał się wspólnie z ziemią przemyską po roku 1340 już na stałe pod panowanie polskie. Dawna niepewność stosunków ustąpiła miejsca stabilizacji nie tylko politycznej, ale także gospodarczej. Rozpoczęta w poprzedni okresie akcja gospodarcza i społeczna króla, znalazła swój wyraz w tworzeniu w ziemi przemyskiej, a więc i w Jarosławszczyźnie nowych osad. Liczba ich ciągle wzrastała, bowiem do wsi i miał napływało coraz więcej osadników, pochodzących w dużej części z sąsiedniej Małopolski i ze Śląska. Ta doskonale przemyślana działalność wielkiego władcy znalazła kontynuatora za rządów króla Ludwika Węgierskiego w osobie królewskiego namiestnika i wielkorządcy, księcia opolskiego Władysława (1372 - 1378). Jemu to zawdzięcza Jarosław otrzymanie drugiego z rzędu przywileju lokacyjnego z 1375 roku, opartego o prawo magdeburskie. Dawało ono miastu duże uprawnienia samorządowe i handlowe, obdarowywało je stoma łanami frankońskimi ziemi (2240 ha), oraz przeniosło na nowe miejsce, bardziej odpowiadające przyszłemu rozwojowi, tzn. na teren obecnego rynku. Tenże władca wzniósł tu również warowny zamek w rejonie dzisiejszej cerkwi. Wtedy miasto zostało zaplanowane od nowa ,wytyczono rynek i ulice. W tym "nowym" Jarosławiu odebrała królowa Jadwiga w 1387 roku, hołd całej ziemi przemyskiej, a więc i okolic Jarosławia a równocześnie zatwierdziła przywileje feudałom polskim, a jednemu z nich - Janowi Tarnowskiemu nadała miasto Jarosław z rozległymi dobrami na dziediczną własność. Tak więc Jarosław stał się odtąd na długo prywatną własnością Tarnowskich, a potem kolejno Odrowążów, Kostków, Ostrogskich i innych wielmożów polskich. Miasto korzystało co prawda z ich przywilejów i opieki, utraciło jednak dużo ze swej samodzielności. Warto również wspomnieć, że pod wodzą jednego z Tarnowskich, Spytka, okoliczne rycerstwo brało udział w bitwie grunwaldzkiej w szeregach 39 chorągwi. Za pośrednictwem innego z Tranowskich, także Spytka, otrzymał Jarosław w 1443 roku ważne handlowe prawo nie omijania miasta przez kupców bocznymi drogami. Był to ważny przywilej handlowy, zwłaszcza, że odnowiła się od 1360 roku prastara droga bałtycko - czarnomorska, przechodząca niegdyś wzdłuż Sanu przez Jarosław, gdzie istaniało połączenie z drugą trasą wiodącą ze Śląska przez Kraków nad Morze Czarne. To położenie niezwykle korzystne na skrzyżowaniu dróg kupieckich zadecydowało o dalszym rozwoju gospodarczym Jarosławia jako ważnego odtąd targowiska lokacyjnego, a niebawem dużego ośrodka jarmarcznego południowej Polski (od początków XV w.).


Z końcem średniowiecza był już Jarosław dość dużą osadą miejską, zabudowaną po roku 1375 drewnianymi i murowanymi domami. Z tych ostatnich wyliczyć należy okazałą farę, ratusz i zamek Tarnowskich, oraz niektóre domy mieszczańskie. Miasto otaczały śródmieścia ciągnące się wzdłuż trzech głównych dróg biegnących ku zachodowi, północy i południowemu- wschodowi. Przed napadami nieprzyjacielskimi, które trapiły Jarosław zwłaszcza z końcem XV stulecia zabezpieczono miasto już od roku 1523 okolną linią obronną murów, baszt i nasypów ziemnych. Także i pod względem kulturalnym zajęła Jarosławszczyzna z końcem średniowiecza niepoślednie miejsce. W XV w. istaniała w Jarosławiu szkoła parafialna, a synowie miesczańscy znaleźli się jako jedni z pierwszych na odnowionej krakowskiej wszechnicy.

---

http://alex-podroze.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl