Tuesday, 13 January 2015

Agroturystyka w Polsce


Agroturystyka w Polsce


Autor: rossonero

Agroturystyka jest rodzajem turystyki wiejskiej, znanym w naszym kraju już od bardzo dawna pod nazwą  „wczasów pod gruszą”. Jest to forma wypoczynku w gospodarstwie rolnym.

W gospodarstwie tym, można mieszkać, przygotowywać i jadać posiłki z gospodarzami. Często taka forma wypoczynku jest połączona z uczestniczeniem w wielu różnych pracach polowych. Mieszkając w takim gospodarstwie można obserwować jego codzienne funkcjonowanie i to jak wygląda hodowla zwierząt i produkcja rolna.
Obecna agroturystyka jest pojęciem bardzo szerokim, ponieważ oprócz zwykłego wypoczynku na wsi obejmuje ona cały wachlarz innych usług dodatkowych, odróżniających ją od innych form turystyki i wypoczynku. Zwyczajowo usługi agroturystyczne dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:
  • turystykę na terenach wiejskich, czyli różnego rodzaju formy rekreacji odbywającej się w terenie niezurbanizowanym,
  • turystykę związaną z gospodarstwem rolnym, w którym oferuje się turystom możliwości poznawania specyfiki zawodu rolnika łącznie z wykonywaniem pewnych prac gospodarskich,
  • turystykę wiejską z wykorzystaniem elementów lokalnej kultury wiejskiej i formami integracji z lokalną społecznością w tym wesela w wiejskich salach weselnych.
Wzrost zainteresowania wypoczynkiem na terenach wiejskich nastąpił na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Polska ma szczególnie korzystne warunki dla rozwoju agroturystyki. Dotyczy to zwłaszcza rejonów o niskim poziomie uprzemysłowienia i urbanizacji, posiadających korzystne walory przyrodniczo-krajobrazowe i kulturowe. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że usługi agroturystyczne świadczy w Polsce ponad 6 tysięcy gospodarstw, które dysponują ponad 51 tysięcy miejsc. Prekursorami agroturystyki w naszym kraju były przede wszystkim województwa północnej i południowej części Polski. Najwięcej gospodarstw agroturystycznych znajduje się w województwie małopolskim, warmińsko-mazurskim i w pomorskim. Głównym powodem nierównomiernego rozwoju agroturystyki w Polsce jest przede wszystkim: zróżnicowanie przyrodnicze, nierównomierność ekonomiczna regionów, przeszłość historyczna regiony oraz położenie geograficzne. Ministerstwo Rolnictwa prognozuje, że w 2016 roku gospodarstw agroturystycznych będzie w Polsce ponad 10 tysięcy.

agroturystyka radom , sala weselna radom
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

No comments:

Post a Comment